Kırmızı çizgi bu olmalı

Eroğlu, güvenlik ve garantiler konusunun ele alınacağı 5’li konferans için tarih belirlenmeden toprak konusunun görüşüleceği toplantı yapılmasının yanlış olacağını belirtti

Kırmızı çizgi bu olmalı
banner432
3.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, güvenlik ve garantiler konusunun ele alınacağı 5’li konferans için tarih belirlenmeden toprak konusunun görüşüleceği toplantı yapılmasının yanlış olacağını belirtti.
Eroğlu sürecin böyle olacağının geçmişte Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edildiğine dikkat çekti ve Rum tarafının Kıbrıs Türkü’nün toprak konusunda elini görmek için bir oyun oynadığını ama beşli toplantının yapılıp yapılmayacağının belli olmadığını kaydetti.
Derviş Eroğlu, ADA TV’de katıldığı programda güncel konularla ilgili soruları yanıtladı.
3.Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir soru üzerine Rum tarafının 5’li toplantıya karşı olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:
“ Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, ben ve Hristofyas’ın katıldığı Cenevre zirvesinde 4 başlıkta gerekeli uzlaşma sağlandıktan sonra 3’lü toplantıda toprak konusunun ele alınması hemen sonrasında ise önceden tarihi belirlenmek koşulu ile güvenlik ve garantiler konusunun ele alınacağı 5’li toplantıya geçilmesi kararlaştırılmıştı. Ama Rumlar şimdi başka bir havadadır. Unutmayalım ki, Rumların önceki mutabakatlarını daha sonra reddetme gibi bir hastalıkları vardır.
Şu an için 4 konuda gereken uzlaşma sağlandı mı? Bana göre sağlanmadı. 5’li konferans için tarih belirlendi mi? Belirlenmedi. Peki nasıl olur da toprak konusunda toplantıya gidiliyor? Belli ki Rum tarafı hiçbir şey vermeden Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunda vereceklerini görmek üzerine bir hesap yaptı. Buna izin verilmemelidir. Buna izin vermek ciddi bir karşılıksız tavizdir.
Bir de şuna dikkat etmek lazım. Biz 5’li toplantı diyoruz ama Rum çoklu toplantı diyor. Rumların niyeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, Avrupa Birliği, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kendileri, Rum ve Türk toplumu temsilcileri, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’nin katılacağı çoklu bir toplantıda güvenlik ve garantileri görüştürmektir. AKEL Genel Sekreteri Kiprianu da son verdiği bir demeçte bunu söylemiştir. Rum, ‘ ben Devletim sen toplumsun’ diyor…” 

“Sinirlioğlu ve Akıncı’nın benzer açıklamaları…”
Derviş Eroğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı, yeni BM temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun,’ 2014 Şubat’ındaki ortak bildiride kayıtlı parametreler çerçevesinde bir çözüm ortaya çıkmazsa artık yeni bir oyun kurulacaktır’ şeklindeki son açıklaması anımsatılarak görüşünün sorulması üzerine de, “benzer anlama gelecek açıklamaların Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da yapıldığına” dikkati çekti. 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 09:38

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER