banner564
banner556

‘Sistemsiz yönetim sağlanamaz’

banner587

Tabipler Birliği açıklamasında, “Vaka sayılarında kontrolsüz artış nedeniyle tedbirlerin ve denetimlerin artırılması hayati önem taşımaktadır” denildi

banner589
‘Sistemsiz yönetim sağlanamaz’

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), vaka sayılarındaki kontrolsüz artışa dikkat çekerek, ülkede tedbirlerin ve denetimlerin artırılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.
Birlik, önceki gün evde takip edilen iki hastanın yaşamını yitirdiğine işaret ederek, açıklanan vaka sayıları ile günlük acil durum hastanesine başvuran hasta sayısının birbiriyle eşleşmediğini, bu durumun vaka sayılarının şeffaf şekilde açıklanmadığını düşündürdüğünü savundu.
Birlik açıklamasında, “Sistemsizlik ile pandemi yönetimi sağlanamaz” ifadeleri kullanıldı.
 “Vaka sayıları kontrolsüzce artmaya devam ederken, uygun denetim ve tedbirlerin uygulanmaması halinde, kış aylarının da yaklaşmasıyla birlikte, pandemi koşullarının daha da ağırlaşacağı” uyarısında bulunan Birlik, “Pandeminin yükünü ve vaka artışını hiçbir denetim, kontrol yapmadan sadece halka yüklemek çare değildir, bu şekilde pandemi yönetimi olamaz” dedi.

banner571

Bakanlığa önemli sorular
KTTB,  Sağlık Bakanlığına şu soruları yöneltti:
KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak yapılan testlerde pozitif olarak saptanan vakaların tamamının değil sadece semptomatik ve risk grubunda olanların açıklandığı doğru mudur?
Ülkenin Covid-19 renk koduna göre bazı yüksek riskli aktivitelerde önlem ve gerektiğinde kısıtlamaların uygulanması gerekmiyor mu?
Mevcut durumda hastane ve yoğun bakım yatak doluluk oranları giderek artmaktadır. Acil Durum Hastanesi’nin (ADH) artan kontrolsüz vaka sayıları nedeniyle dolmasına ramak kalmıştır. ADH yatak kapasitesi dolma tehdidine yaklaşmışken belirlenmiş bir yol haritamız var mıdır?”
 Yüz yüze eğitime geçilmesi planlanmaktayken, eğitimin devamlılığının güvenli ve sağlıklı şekilde sürdürülebilir olması için BHUK’nin eğitimle ilgili aldığı kararların uygulanması ve etkin şekilde denetlenmesinin elzem olduğu, aksi halde yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olmayacağı kaydedildi.
“Tüm bu gerekçelerle, KKTC Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gereken tedbirleri düzenlemesini, alınan BHÜK kararlarının denetlenmesinin ve uygulanmasının sorumluluğunu almasını ve Covid-19 pozitif vakalarının şeffaf bir şekilde açıklanmasını toplum sağlığı adına talep ederiz.” ifadelerine yer verildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473