banner564
banner556

“Siyasi istismar”

Yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nı yasaların geçmemesi dolayısı ile suçlamaya kalkışmak yanlıştır” denildi

“Siyasi istismar”
Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu, “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası” ile “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın yürürlüğe girmemesinden dolayı Cumhurbaşkanı’nı suçlamaya yönelik haksız, yanlış ve tamamen art niyetli değerlendirmeler yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nı söz konusu yasaların geçmemesi dolayısı ile suçlamaya kalkışmak yanlıştır, hedef saptırma ve siyasi istismardır” dedi.  Yapılan açıklamada, söz konusu iki yasayla ilgili Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir kusurunun söz konusu olmadığı ifade edilerek, “Cumhurbaşkanımız, göreve geldiği ilk günden bu yana hükümetlerin rahat çalışmasına, Anayasa ve yasalar dikkate alınarak halkın sıkıntılarının aşılmasına, ülkenin huzur, güven ve refahı için gayret gösterilmesine büyük önem vermekte titizlik göstermektedir” denildi. 

“Cumhurbaşkanı suçlanıyor”
Son günlerde basında yer alan bazı haber ve açıklamalarda “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası” ile “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın yürürlüğe girmemesinden dolayı Cumhurbaşkanı’nın suçlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu, ‘Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası’nı’ Başsavcılık’tan gelen olumsuz görüş ve uzmanların değerlendirmeleri ışığında 29 Nisan tarihinde yeniden görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi’ne iade etmiştir. Hükümet söz konusu yasayı Anayasa, yasalar ve Meclis İçtüzüğü’ne uygun olarak kısa süre içinde görüşüp Cumhurbaşkanlığı’na göndermek yerine, bir kararname çıkarmayı uygun görmüştür. Yasanın geçirilmesi yerine kararname çıkarılması yoluna gidilmiştir. Bu bir takdir ve hükümetin yetkisini kullanması konusudur.

“Siyasi istismar”
Ancak hal böyleyken Cumhurbaşkanı’nı söz konusu yasanın geçmemesi dolayısıyla suçlamaya kalkışmak yanlıştır, hedef saptırma ve siyasi istismardır. ‘İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın Cumhurbaşkanımız tarafından Başsavcılık’tan gelen olumsuz görüş ve uzmanların değerlendirmeleri ışığında Cumhuriyet Meclisi’ne iade tarihi ise 11 Temmuz’dur. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu tatilde olmasına karşın komitelerin çalışacağı hükümetimizce ifade edilmiştir. Eğer bir ivedilik söz konusu ise Genel Kurul’un toplantıya çağrılması da mümkündür. Ne var ki, tıpkı kimilerinin ‘Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası’nda olduğu gibi, ‘İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın yürürlüğe girmemesi konusunda da haksız ve dayanaksız bir şekilde Cumhurbaşkanımızı suçlamaya kalkışmaktadır. Cumhurbaşkanımızın görev, yetki ve sorumlulukları Anayasamızda ve yasalarımızda mevcuttur ve sayın Cumhurbaşkanımız tüm değerlendirmelerini Anayasa, yasalar ve halkımızın çıkarları doğrultusunda yapmaktadır. Anayasamızın 94 ve 146’ncı maddeleri okunursa Cumhurbaşkanı’nın yasaları uygun bulup bulmama, gerek duyması halinde Anayasa Mahkemesi’nden görüş alma, Anayasa Mahkemesi’ne sunma hakkı olduğu açıkça görülecektir. Meclis İç Tüzüğü’nün Cumhurbaşkanı Tarafından Geri Gönderilen Yasaların Görüşülmesi başlıklı 100’ncü maddesinin 1’nci madde hükmüne göre ise, Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen yasa, Bakanlıkça bu Yasayı daha önce görüşen Komiteye iletilir ve geri gönderilen Yasa, ilgili komitede öncelikli olarak görüşülür. Aynı maddenin 2’inci fıkra hükmüne göre ise Komite, geri gönderme gerekçeleri ışığında gerekli görüşmeleri yaparak çalışmalarını en geç bir ay içerisinde tamamlar ve çalışma sonuçlarını bir raporla Genel Kurul’a sunar. Süresi bitiminde görüşülmeyen Yasa, Meclis İçtüzüğü’nün 43’ncü maddesi uyarınca Meclis Başkanlığı tarafından doğrudan Genel Kurul’un gündemine alınır. Acaba söz konusu iki yasa konusunda bunlar neden yapılmadı?  Takdiri ve değerlendirmeyi değerli kamuoyumuza bırakıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Birisi
Birisi - 10 ay Önce

Senin egenin kasabası yorum yapmış. Daha ne söylemeli

Ahmet B
Ahmet B - 10 ay Önce

Savaş meydanları, askerler, acı, ölüm. Bunların medeniyette yeri olmaması gerekiyor. Masada oturup konuşmak, birbirini dinlemek, ortayı bulmak insanlığını tamamlamış olan medeni bireylerin yapması gerekenler değil midir?

Turkish power
Turkish power - 10 ay Önce

Önce sen palikaryanin perslere yaptığı paralı askerligin sonra da it gibi geri donmesinin tarihini öğrenmeye çalışacağına atanın ceddinin babanın tarihini oku kusbeyinli onu bunu yüceltmeye çalışıp çakma Avrupalı Rum Elen olmaya özenme ama nerede medeniyeti eski Yunan devletlerinden ibaret sanan zavallılar Atina Sparta ota boka ozenecegine binlerce yıl önceki Türklerde demokrasi neymiş kurultay neymiş önce onu oku

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473