banner564
banner556

Tansiyon düştü

Öğretmenlerle polis arasında arbedenin yaşandığı eylemde, Başbakan Yorgancıoğlu KTOEÖS heyeti ile görüştü, geçici de olsa uzlaşı sağlandı

Tansiyon düştü
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu dün Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında hükümetin çalışmalarını ve icraatlarını anlatırken Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) bakanlık önünde eylem yaptı.
100’ü aşkın öğretmen sloganlar ve düdükler eşliğinde Dışişleri Bakanlığı önüne geldi. 
KTOEÖS üyesi öğretmenler, 2011 yılından sonra kamuya istihdam edildikleri ve “Göç Yasası” diye nitelendirdikleri kamu çalışanlarının aylık maaş – ücret ve diğer ödeneklerini düzenleyen yasayı zeytin ve çörek yiyerek protesto etti.
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ve 3 temsilcinin Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’ndaki basın toplantısına girmek istemesiyle eylemdeki tansiyon yükseldi. 
Polisin bu konudaki tutumuna tepki gösteren eylemci öğretmenler, demir parmaklıkların üzerinden atlamak istedi. Öğretmenlerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Bu sırada Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sedat Kılıç, eylemcilerin yanına geldi. Kendisinin de KTOEÖS üyesi bir öğretmen olduğunu anımsatan Kılıç, öğretmenlerin toplantıya katılma taleplerini Başbakan’a ileteceğini söyleyerek, basın toplantısının yapıldığı Dışişlerini Bakanlığı binasına döndü. Slogan atıp düdük çalarak bu konuda bir yanıt bekleyen öğretmenler, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkarak Başbakanlık binasına doğru yürümeye başladığını görünce gerilim tırmandı. “Yuh” sesleriyle Başbakanlığa doğru koşmaya başlayan öğretmenler Yorgancıoğlu’nun etrafını sardı. 

Polisi başbakan yatıştırdı
Polisin Başbakan’ın etrafında güvenlik çemberi oluşturmaya çalıştığı sırada öğretmenler ve polis arasında arbede yaşandı. Bu esnada bir kadın öğretmene öfkelenen polis memurunu Başbakan yatıştırdı. 

Haksızlığı başbakan da kabul ediyor
Gerginliğin ardından Sendika Başkanı Gökçebel ve temsilcilerden oluşan bir heyet Başbakan’la görüştü. Basına kapalı yapılan ve bir saat süren görüşme sonrasında Özkan Yorgancıoğlu açıklama yapmazken, Gökçebel dışarıda bekleyen öğretmenlere görüşmeyle ilgili bilgi verdi.
“Ucube” diye nitelediği yasanın yürürlüğe girmesiyle öğretmenlerin ve emekçilerin bölündüğünü kaydeden Gökçebel, Başbakan’la yapılan görüşmenin içeriğine de değinirken, “Bu adaletsizliği hükümet yetkilileri ve Sayın Başbakan da kabul ediyor. Bununla ilgili çalışma yapılmasını istedik. Başbakan’ın bize söylediği bir çalışma yapılacağıdır” şeklinde konuştu.
Başbakan’la salı günü yine görüşeceklerini kaydeden Gökçebel, bu görüşmede çalışmanın ne aşamada olduğunun bilgisini alacaklarını dile getirdi. 
“Siyasi bir beklenti içinde değiliz” diyen Gökçebel, salı günkü gelişmeyi hem öğretmenler, hem de basınla paylaşacaklarını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474