banner564

Tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaya gelişini engelleyemeyen Rumlar yas ilan etti

Tarihi ziyaret
banner598

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak amacıyla bugün adaya gelerek, kapalı Maraş’ın halka açılan sahil kesimini ziyaret edecek olması Rum basınında geniş yer buldu.
   Rum Yönetimi’nin, ziyareti engellemek maksadıyla devreye soktuğu uluslararası unsurun yaptığı çağrıların boşa çıktığına dikkat çeken Rum basını, Rum Ortodoks Kilisesi’ne, Erdoğan’ın kapalı Maraş’ta olacağı süre içerisinde Güney Kıbrıs genelindeki bütün kiliselerin yas çanı çalması çağrısında bulundu.
   Fileleftheros “BM’den Karşılık Bulmayan Çabalar… Uluslararası Örgütün Maraş’la İlgili Çabaları Boşa Çıktı” başlıklı haberinde BM’nin Türk tarafını, kapalı Maraş’ta planlananları yapmamaya ikna etmek için iki düzeyde girişimde bulunduğunu ancak sonuç alamadığını yazdı.  
Gazete, bu maksatla BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elisabeth Spehar’ın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüştüğünü, Genel Sekreter Antonio Guterres’in de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştığını ekledi. 
   Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da, Erdoğan’ın ziyaretinin ön hazırlığını yapmak, pandemi hastanesinin açılışına ve KKTC’nin kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak için KKTC’ye geldiğini okurlarına aktardı.
   Alihtia “8 Bakan ve Bahçeli İle Piknik… Erdoğan Geliyor-Çavuşoğlu Geldi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Kıbrıslı Türklerin bir bölümünün kapalı Maraş’ta planlanan etkinliklere karşı çıktığına ve bugün yeni bir protesto yürüyüşü düzenleyeceğine işaret etti.
Gazete “Erdoğan’a Cevap… Bütün Çanlar Yas İçin Çalsın” başlığıyla, kapalı Maraş’ta yapılacak etkinliğin, bölgenin yerleşime açılmasının başlangıcını teşkil edeceği gerekçesiyle Rum Ortodoks Kilisesi’ne, etkinlik sırasında Güney Kıbrıs’taki bütün kiliselerin çanlarını yas için çalması çağrısı yaptı. 
“Kilise’nin bu teklifi kabul etmesi halinde bütün haber kanallarında canlı yayınlanacağı için “en iyi reklam ve uluslararası kamuoyunu bilgilendirme yöntemi olacağı” iddiasında da bulundu.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet sazli
Mehmet sazli - 4 yıl Önce

Ecevit aldi.Erdogan piknik yapar.

Xyz
Xyz - 4 yıl Önce

Ne oldu pasinyan ne oldu anasti ne oldu macron ne oldu yeni duzulenciler

Xyz
Xyz - 4 yıl Önce

Ağlayın inleyin yürüyün gidin anastiyi yalayın mendiller bizden ne oldu pasinyan ne olacak anasti ne olacak zangoç ciraklari

Hasan erol
Hasan erol - 4 yıl Önce

IMarasa dondurma yollayalim

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474