banner564

Toplu taşıma bilmecesi

Hükümete göre şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma faaliyetleri, yarın itibariyle başlıyor. Ancak Kar-İş yarın meclis önünde eylem yapacak

Toplu taşıma bilmecesi
banner598

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre toplu taşıma pazartesi başlıyor. Bakanlık açıklamasında toplu taşımanın faaliyetler şu kurallar ile başlayacağı duyuruldu:
“Tüm araçlar sefer öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilecek. Şoförler ve biletçiler maske kullanacak. Tüm yolcuların maske takması zorunlu olacak. Her araçta sefer esnasında el dezenfektanı bulundurulacak. Her araç kapasitesi kadar yolcu alabilecek. Her araç sık aralıklarla havalandırılacak. Tüm güzergâhlar Trafik Dairesi müfettişleri ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı müfettişlerince sıklıkla denetlenecek. 1181 Alo Ulaşım Hattı bu çerçevede yaşanabilecek her türlü sorun için 7/24 devrede olacak”.
Bu çerçevede özellikle kapalı olan dönem içerisinde sektörün karşı karşıya kaldığı sıkıntılar ışığında da bir dizi çalışma hayata geçirilecek.
Buna göre yarın başlayacak seferler, sektör temsilcileri ile gözlemlenecek ve özellikle yolcu potansiyeli çerçevesinde sektör ile belirlenecek süre boyunca teşvik uygulaması yapılacak.
Yine sektör temsilcileri ile belirlenecek kapsamda belli bir süre zarfında sektöre bir can suyu olabilecek mazot girdi desteği sistematiği şekillendirilecek.
Sektörün içinde bulunduğu darboğazı aşabilmek adına bakanlık ile işbirliği içinde işletmecilerin büyüklüğüne göre yararlanabilecekleri, acil finansman ihtiyaçlarını çözebilecekleri kredi imkânları çalışması yapılacak.”

Kar-İş eylem yapacak
Öte yandan toplu taşımacıların örgütlü olduğu Kar-İş ise yarın meclis önünde eylem yapacaklarını ardından da araçlarını başbakanlık önünde bırakacaklarını açıklamıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk gucu
Türk gucu - 4 yıl Önce

Ben kktc de toplu taşıma görmedim taksiler olmasa iş bitik 2 saatte bir geçen dolmuşlar ucmayin

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473