banner493

Toprak Ana etkinliği düzenlendi

Zurnacılar, “Yerel tohumları korumak ve toprakla buluşturmak bizim gelecek kuşaklara borcumuzdur” dedi

Toprak Ana etkinliği düzenlendi
banner432

Kıbrıs’ın Cittaslow (Sakin Şehir) başkenti Yeniboğaziçi’nde, “Toprak Ana (Tetra Madre) Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi. 
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, “Yerel tohumların gıda güvenliğimizin teminatı olması sebebiyle, onları korumak, yaşatmak toprakla buluşturmak bizim gelecek kuşaklara borcumuzdur” dedi.
Açıklamaya göre; her yıl dünyada 10 Aralık’ta kutlanan Toprak Ana Günü, Cittaslow unvanlı ilk sakin şehir olan Yeniboğaziçi’nde son sekiz yıldır kutlanıyor.  

banner499
Açıklamada, bu yıl düzenlenen etkinlikte belediye tarafından saklanan ve çoğaltılan yerel tohumların belediyeye ait Tohum Bahçesi’nde “toprak ve su” ile buluştuğu bildirildi. 
Yeni yerel pazar projesiyle, atalık tohumlardan üretilen fideleri üreticilerle buluşturup mevsiminde halka ürünler sunabilmeyi hedeflediklerini belirten Zurnacılar, sözlerine şöyle devam etti: 
“Yerel tohumlarımızı koruma mücadelemizde bize destek veren ve geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, çevre dostu Reşat Bergen’i anarak, onun adını Yeniboğaziçi Belediyesi Tohum Bahçesi’ne veriyor ve ata tohumlarını yaşatmaya onun ismiyle devam ediyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460