banner564
banner622

Tüm dünya tanıyacak

Tatar, çeşitli toplantılarda Maraş’ın KKTC için ne kadar önemli bir bölge olduğunu dile getirdiğini söyledi

Tüm dünya tanıyacak
banner598

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Ufuk Özel ve dernek yetkililerini kabul ederek görüştü.
Açıklamaya göre, kabulde yaptığı konuşmada, kendisine yapılan bu anlamlı ziyaretten dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman yurt içinde ve yurt dışındaki çeşitli toplantılarda Maraş’ın KKTC için ne kadar önemli bir bölge olduğunu dile getirdiğini söyledi. 
Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın daha da gelişebilmesi ve kalkınabilmesi için hükümetin icraat yapacağını belirterek açılmasıyla yeni bir boyut kazanan Maraş’ın dünya tarafından tanındığını, bir marka haline geldiğini ifade etti. 
Maraş’ın hem siyasi bir adım, hem iki devletlilik politikasının bir boyutu olduğunu belirten Tatar, federal temelde bir antlaşma için Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu iyi niyet karşısında, karşı tarafın hiçbir adım atmaması, Annan Planı dâhil uluslararası önerileri reddetmesi ve Maraş’ın bir gün iade edileceği algısının artık değişmesi gerektiğini kaydetti.

“Maraş, değerine değer katacaktır”
Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:
“Yeni siyaset, Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliği ile bir antlaşmanın olabileceği yönündedir. Doğu Akdeniz’de yaşananlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin politikasının daha da netleşmesi ve birtakım olumlu gelişmelerle bu siyaset gündeme geldiğinde, Maraş açılımı ile ben hep Gazimağusa’nın gerçekten bir şehir olarak çok daha yüksek potansiyele sahip olduğunu düşündüm ve öyle olduğunu da görüyorum. Pandemi döneminde turizmde muazzam bir daralma olmuştur. Fakat bu daralma yavaş yavaş açılmaktadır. Bu zamana kadar, 400 binden fazla ziyaretçi Maraş’ı gezmiştir. Ben Kapalı Maraş kelimesini kullanmak istemiyorum çünkü artık açılmıştır. Yabancılar da dâhil herkes girebilir. Oradaki kamu alanları, plaj ve yerleşim yerleri ziyaret edilebilmektedir. Maraş, KKTC’nin en değerli bölgelerinden biridir. Maraş’ın değeri büyüktür.”
Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Ufuk Özel de konuşmasında, kendilerini kabulünden dolayı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Muharip gazilerle görüştü
Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muharip Gaziler Derneği Yalova Şubesi heyetini kabul etti.
Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, kabulde yaptığı konuşmada, kendisini ziyarete gelen Kıbrıs gazileri ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Tatar, büyük Türk milletinin kopmaz bir parçası olarak bu ülkede asırlardır verilen mücadelenin sonunda kurulan KKTC’yi, Doğu Akdeniz’de yaşatma kararı içinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye’den gazeteciler geldi
Bu arada Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli gazete ve televizyon kanallarından gelen gazetecilerini kabul ederek görüştü. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473