banner556

Turist yoksa hayat yok

KKTC turizminin ruhuna Fatiha okuyup, Başbakanlık önünde helva dağıttılar

Turist yoksa hayat yok

Ömer KADİROĞLU

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri İnisiyatifi, yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek ve turizmin önemini vurgulamak amacıyla dün Başbakanlık önünde ilginç bir eylem düzenledi. 
Hükümetlerin yanlış kararları yüzünden turizmin bittiğini belirten acente işletmecileri “bizi Corona değil, hükümet bitirdi” diyerek, yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.
Başbakanlık önünde pankart açan eylemciler KKTC turizminin ruhuna Fatiha okuduktan sonra 
vatandaşlara helva dağıttı. Acente işletmecilerinin eylemine, 12 günden beri aynı yerde araçlarıyla birlikte eylem yapan Toplu Taşımacılar da destek verdi.

“Sadaka Değil Destek İstiyoruz”
Turizm sektörünün yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bitme noktasına geldiğine dikkat çekmek amacıyla yapılan eylem saat 12.00 sıralarında Başbakanlık önünde gerçekleştirildi. Eylemde “Açılmadan Kapanan Sektör”, “Sadaka Değil Destek İstiyoruz”, “KKTC Turizmi, Ruhuna Fatiha”, “Açılım Planı İstiyoruz”, “Bizi Öldürmek Demek Turizmi Öldürmek Demek”, Lokomotif Raydan Çıktı” dövizleri dikkat çekti.
Eylemde temsili bir mezar taşı kullanılarak turizmin kaybedildiği ifade edildi ve helva dağıtıldı. 
İnisiyatif adına hazırlanan yazılı açıklamayı okuyan Atilla Şahin, bir yıl önce 13 Mart’ta Covid-19 nedeniyle kapanan ofislerin, bir yıl boyunca elzem durumlar dışında açılmadığını, seyahat acentelerinin bir yıldır meslekleri ve gelirleri olmadan yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi.

Plansızlık ve programsızlık sektörü öldürdü
Bir yıl boyunca işveren ve çalışanların hükümet tarafından unutulduğunu, yaşamlarını nasıl sürdürdüklerinin dahi sorulmadığını anlatan Şahin, bunun yanında ofis kiraları, sosyal sigorta yatırımları, vergiler, elektrik, su faturaları ve diğer tüm yükümlülüklerini ödemek zorunda bırakıldıklarını aktardı. 
Hükümeti plansızlık, programsızlık ve sektörün ölümüne neden olmakla eleştiren Şahin, temsili olarak helva dağıttıklarını, fakat planlı bir açılım ve aşı programının yapılmaması halinde sektör çalışanlarının yaşama hakkının tamamen yok olacağının altını çizdi. 

Taşımacılar eyleme destek verdi

Başbakanlık önünde 11 gündür eylem yapan Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği, Seyahat Acentelerine destek verdi. Varilde ateş yakarak ve slogan atarak acentelerin eylemine destek veren toplu taşımacılar talepleriyle ilgili dün de sonuç alamadı. Toplu taşımacılar taleplerine cevap bulana kadar “eyleme devam” dedi. 
Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği'nin bugün basın açıklaması yaparak, eylemin gidişatı ile ilgili karar alması bekleniyor.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ADALET BİR GÜN ELBET !
ADALET BİR GÜN ELBET ! - 1 yıl Önce

YERLİ HALKI, UYGUN FİYATA KONUK ETSİNLER.TL ÜZERİNDEN BİZ D ETATİL YAPALIM İLLA Kİ ECNEBİLER Mİ OTELLERDE KALCAK. GECELİĞİ , 100 TL OLSUN ADAM BAŞI.KUMARHANELERİNİ DE YANİ BATAKHANELERİNİ KAPASINLAR. ÇOĞUNUN İSMİ,MÜSLÜMAN İSMİ VE ÇOĞU TCDEN GELDİ AMA HARAM OLAN KUMAR OTELLERDE...AYIP ÇOK AYIP.

mehmet ilker
mehmet ilker - 1 yıl Önce

Birileri calar birileri cirpar turist adaya gelmezse eger.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474