banner564
banner556

“Türkiye bakıyor”

TBMM’nin dünkü Genel Kurul çalışmalarında, İsrail ile Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de ortak doğalgaz ve petrol arama çalışmaları da gündeme geldi, tartışmalar yaşandı

“Türkiye bakıyor”
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) dünkü Genel Kurul çalışmalarına, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in Kıbrıs’la ilgili açıklamaları ve yaşanan tartışmalar damgasını vurdu.         
MHP, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı alanlarıyla çakıştığı bölgelerinde İsrail'e bağlı firmaların izinsiz petrol ve doğalgaz aramasına ilişkin araştırma önergesinin gündeme alınmasını grup önerisi olarak getirdi.
MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Kıbrıs Rum yönetiminin Türkiye'nin kıta sahanlığında ya da hak iddia ettiği alanlarda petrol ve doğalgaz aradığını belirtti.
Güney Kıbrıs'taki tüm petrol ve gaz aramalarının arkasında İsrail'in olduğunu savunan Çirkin, İsrail'in bunun için Güney Kıbrıs'ta 5 bin konutluk alana yerleştiğini ve KKTC topraklarında liman yaptığını söyledi.
    
“Açıklamaların İsrail nezdinde değeri yok”
TC Dışişleri Bakanlığı tarafından soru önergesine verilen yanıtta, Türkiye'nin hak iddia ettiği sahalarda Rum kesimi ile İsrail'in ortak arama faaliyetinde bulunduğunun bildirildiğini kaydeden Çirkin, şöyle konuştu:
"Yüksek perdeden 'Ey, Netanyahu...', 'Ey İsrail...' açıklamalarının, İsrail nezdinde hiçbir değerinin olmadığı ortada. Bu aradan geçen sürede ne yaptırımı yapmışız? Ticaretimiz artmış, bir sürü gizli anlaşmalar yapılmış. Gazze'deki zulmü sözde kınayıp İsrail'in tüm bu yaptıklarına sesini çıkarmamak tam manasıyla ikircikli ve bugün Gazze için dökülen gözyaşlarının sahteliğini ortaya çıkaracak bir belgedir. Türkiye'nin İsrail'e karşı bir yaptırım gücü vardır ama hükümetin böyle bir niyeti yoktur. Bir de bakıyoruz ki İsrail'de petrol ve gaz arayan bu şirketlerin ortağı maalesef meşhur Çalık şirketidir.
Kuzey Irak'taki petrol tankerlerle Hatay Dörtyol'a taşınıp yine Çalık tarafından dış piyasaya sürülmekte ve bu da İsrail tarafından alınmaktadır. Siz İsrail jetlerinin yakıtını Mersin'den göndereceksiniz ama sorulduğu zaman 'kamu tarafından gönderilen bir yakıt yok' diyeceksiniz. Kim gönderiyor bunu? Özel şirketler. Bu bir bahane değil, olamaz."


Korutürk: TPAO'nun bölgesini Rum Kesimi-İsrail işletiyor
CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Türkiye'nin İsrail'in katliamını kınadığını, ancak elinden başka bir şey gelmediğini belirtti.
Türkiye'nin son dönemde giderek etkisizleştiğini savunan Korutürk, Rum kesiminin Kıbrıs'ın tamamına ait doğalgaz ve petrol zenginliklerinin bulunması ve kullanılmasıyla ilgili Mısır, Lübnan ve İsrail ile anlaşmalar yaptığını anımsattı.
TPAO'nun Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışması yapacağını ilan ettiği bölgelerin Rum kesiminin İsrail ile anlaşma imzaladığı 5 parselle çakıştığına dikkati çeken Korutürk, "Biz daha hiçbir şey yapmazken, İsrail ile birlikte bu bölgeleri işletiyorlar. Bu, yarın öbür gün bu üçlü ile Türkiye arasında ciddi bir çatışma çıkmasına yol açabilecek çok önemli bir konudur" diye konuştu.
      
Demirkıran: Türkiye'nin tavrı belli
AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran da İsrail'e karşı hükümet ve parlamentonun gerekli tedbiri almak durumunda olduğunu ifade etti.
AB'nin üye olarak kabul etmesinin Güney Kıbrıs'ı şımarttığını dile getiren Demirkıran, "Küçücük bir Kıbrıs, devasa AB'yi bir şekilde esir almış bulunuyor. Bu şımarıklık sonucunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi münhasır ekonomik bölgeler de oluşturarak güneydeki bazı parselleri ihaleye çıkardı" dedi.
Demirkıran, doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarla ilgili Türkiye'nin duruşunun belli olduğunu kaydederek, kaynakların Kıbrıs'taki herkese ait olduğunu ve dolayısıyla Ada'daki soruna çözüm bulunduktan sonra nasıl paylaşılacağına karar verilmesi gerektiği yönünde tavır ortaya koyduğunu söyledi.
Kıbrıs Türkü'nün haklarına halel gelmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Demirkıkan, "Güney Kıbrıs Rum yönetiminin açtığı ihaleleri alan firmanın Türkiye'deki enerji ihalelerine girmesini engelledik" diye konuştu.
MHP'nin grup önerisi reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468