Ulaşıma çözüm bulunacak

banner453

Ankara’da temaslarda bulunan Bakan Üstel, “THY seferleri çoğaltırsa bilet fiyatlar dengelenecek” dedi

Ulaşıma çözüm bulunacak
banner432

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel,  pahalı uçak bileti  fiyatları konusunda “THY dev bir kuruluş, THY seferleri çoğaltırsa fiyatlar dengelenecek” dedi. 
Üstel, “Anadolu Jet geldi yetersiz. THY’nin başka bir yan kuruluşunu KKTC’de konaklatın, adını ne koyarsanız koyun ve oradan Türkiye’ye seferler başlasın… Oradan da uçaklar üçüncü ülkelere gitsin” önerisinde bulundu.
Üstel, Ankara’da ulaşım ile ilgili yaptığı temasları değerlendirdi. 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Üstel, Ankara’da ulaşım maliyetlerinin nasıl düşürüleceği ve ülkeyi turizm cazibe merkezi haline getirmek için ne gibi adımların atılacağının çalışmalarının yapıldığını kaydetti. 
Ünal Üstel katıldığı bir televizyon programında, ulaşım maliyetleri ve ülke turizmini ileri götürecek konularla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
2019 yılında turizmde ciddi düşüş tespit ettiklerinin altını çizen Üstel, mevcut durumu tartışmak için ziyaret gerçekleştirdiklerini, turizmin önünün nasıl açılacağı konusunda görüşmeler yaptıklarını kaydetti. 
Üstel, uçak bilet fiyatlarının yüksek oluşunu ve insanların bundan ciddi rahatsızlık duyduğunu dile getirerek, tek gidişlerin Türkiye iç hatlar fiyatlarına kıyasla zaman zaman 4-5 kat yüksek olduğunu ve bunun nedenleri üzerinde durulduğunu söyledi. 
“Zaman zaman Ercan – Adana seferleri 1000 liraya yükselirken, İstanbul-Adana seferleri 4-5 misli altında rakamlar oluyor” diyen Üstel, alan vergilerinin çok olduğunu ve vergilerin kaldırılması gerektiğini ya da başka formüllerle fiyatların düşürülmesi gerektiğine vurgu yaptı. 
Formülleri ortaya koyan Üstel, “Biletlerde tavan fiyat tespit edelim, örneğin 100 liranın üzerine bilet satılamasın. Fahiş rakamlarla olmaz.” dedi. 
 
“Devlet işletmeci değil denetleyendir”
Kamu özel iş birliği hakkında da konuşan Üstel, devletin bazı işletmeleri yapamadığını söyleyerek, Ercan Havalimanı’nı örnek gösterdi ve geçmiş dönemde Ercan Havalimanı için eylemlerin yapıldığını, ancak bugünkü tablonun farklı olduğunu söyledi. 
“Özel sektörün işletmesi ile devletin işletmesi farklı” diyen Üstel, Ercan Havalimanı’nın inşasının tamamlanmasının ardından ucuzlama olacağını, çünkü büyük gövdeli uçakların ineceğini belirtti. 
Girne Limanı hakkında da Üstel şunları söyledi:
“Girne Limanı’na gidin, hepimizin ayıbı. Devlet işletmeci değil, denetleyendir. Kamu özel ortaklığına sıcak bakarız. Akdeniz çanağında Girne Limanı gibi liman yok, Antik Liman’a müdahale ediyoruz, bunlara rağmen Antik Liman kamu özel ortaklığı ile daha iyi noktaya gelecek diye düşünüyorum.”

“Raylı sistem olmalı”
Ülke içi ulaşım ile ilgili bir soru üzerine Ünal Üstel, herkesin bu sorunu yaşadığını, İlgili bakanın çalışması olduğunu ve rahat nefes alabilmek için kooperatifleşmeye gidileceğini söyledi. 
“Esnaf da turistin otele kapanmasından şikayet eder ama bir neden de ulaşım” diyen Üstel,  Bafra bölgesinde 10 bin turistin kaldığını, bu insanların ancak tur yapılırsa otelden ayrıldığını, oysa toplu ulaşım olsa turistlerin kolaylıkla seyahat edebileceğini söyledi. 
Raylı sistemin olması gerektiğine dikkat çeken Üstel, ulaşımda rahatlama getireceklerini ve her gelen turistin esnafla buluşmasını sağlayacaklarını söyledi. 

“Caydırıcı cezalar kesilecek”
Son olarak çevre ile ilgili de konuşan Üstel, Çevre Dairesi’nin denetleyici olduğunu, caydırıcı cezaların kesileceğini ifade etti. 
İnsanların çevreye saygı göstermesi gerektiğine de vurgu yapan Üstel, “Bütün insanlar sorumluluk taşırsa sorun çözülür. Biz herkese ceza kesmek istemiyoruz ancak keseceğiz ve güncel hale getireceğiz.”dedi. Projelerinin de olduğunu kaydeden Üstel, ödüllendirmeyi gündeme getireceklerini, temiz olan belediyelere ikramda bulunacaklarını sözlerine ekledi.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER