banner564
banner556

“Ülkede sistemsizlik var”

Yargıdaki sorunların değişmediğini belirten Şefik, kamunun düzelmesi için liyakate önem verilmesi gerektiğini vurguladı

“Ülkede sistemsizlik var”

 Rahme ÇİFTÇİOĞLU

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi, 17 Eylül Pazartesi günü açılacak 2018-2019 Adli Yıl öncesinde Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuştu. Şefik, hem ülkedeki hem de yargıdaki durumu değerlendirdi.
Şefik, yargının yeni adli yıla bina eksikliği, personel azlığı ve artan dava sayısıyla gireceğini kaydederek, “Sorunlarımız değişmiyor” dedi.
KKTC’deki tüm sorunların birbirine bağlı olduğunu belirten Şefik, “Ülkede sistemsizlik var. Oturduğu sandalyenin sorumluluğunu bilmeyen büyük bir çoğunluk söz konusu. Kamunun düzelmesi şart. Liyakate önem vermediğimiz müddetçe toplumumuzun düzelmesi mümkün değil” açıklamasında bulundu.
Toplumdaki kişilerin kurallara önem vermediğini de söyleyen Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik,  “İnsanlar, ‘iki dakika işim var’ deyip arabasını yolun içine, apartmanın girişine ya da park halindeki başka aracın arkasına bırakıp gidebiliyor, ‘beklesin, geliyorum’ diyebiliyor. Bencilliğimiz ve kural tanımazlığımız had safhada” şeklinde konuştu.
Şefik, “Yargının çok sorunları var. Yargıya laf söylemek isteyen büyük bir kitle de var… Bir kısmının kasıtlı olarak yargıyı yıpratmak için bunları söylediğini, art niyetle bunu yaptığını düşünüyorum. Bazı kişilerin şikâyetlerinde haklı olduğunu da görebiliyorum. Bunların önüne geçmek istiyorum çünkü toplumda ümitsizlik ve karamsarlık var. Yargı bunların tümüne merhem olamaz ama en azından yargıya olan güvenin aşağıya düşmesini engelleyebiliriz” dedi.

 “Yargı karamsar değil…”
Her adli yılın açılısında benzer sorunların dile getirildiğinin anımsatılması ve “Yargı da karamsarlığa düşüyor mu?” sorusu üzerine Narin Ferdi Şefik, “Yargının karamsar olması kötü olur… Yargı karamsar değil. Biz sorunlarla mücadele edip bir şekilde hem kendi yolumuzu hem de toplumun yolunu açmak istiyoruz” dedi.

“Yaşananlar beni de endişelendiriyor”
Son günlerde yapılan eylemlerin, toplumun içinden yükselen seslerin de sorulması üzerine Şefik, “Yaşananlar tabii ki beni de endişelendiriyor. Bence her vatandaşın döviz krizinden kaynaklanan sorunu var. Toplumumuzdaki en büyük sorun da bu. Çoğu kişinin borcu döviz. Herkeste ‘ne yapacağım’ korkusu var ama bu sorun sokaklara dökülerek, yolları kapayarak mı çözülür emin değilim; belli bir kesimin bunu yapması ne kadar doğrudur ondan da emin değilim. Tabii ki herkesin hak araması gerekir ama hak aramanın da bir usulü ve üslubu olması gerek” dedi.

“Meslek etiketinde erozyon var”
1980’de İngiltere’den mezun olan, 1981’de avukat olarak Lefkoşa’da mesleğe başlayan, 1987’de yargıçlığa atanan ve 3 yıldır KKTC’nin ilk kadın Yüksek Mahkeme Başkanı olarak görev yapan Şefik, yargının son 37 yılını da değerlendirdi.
“80’li yıllardaki tabloyla şimdiki tablo çok farklı” diyen Şefik, şöyle devam etti:
“Çok fazla avukatımız var. Meslek etiketinde erozyon da var. Kazalardaki disiplin kurullarının yoğun çalıştığını biliyorum. Eskiden yapılmayan ya da çok ender olan olaylar yaşanmaktadır ki bunlar mesleğin itibarı için hoş değil… Yargıç sayısı arttı. Dava sayısı haddinden fazla çoğaldı. Kişilerin üzerindeki yük de arttı. Artık çok daha ağır bir çalışma temposu var. Geçmişte Yüksek Mahkeme haftada birkaç dosya görüşürdü. Davaları daha fazla irdeleme şansı vardı. Şu anda buna imkan yok. Süratli hareket edilmesi gerek. Yargı geçmişe göre daha erişilebilir… Eskiden yüksek mahkeme yargıçlarına erişmek daha zordu. Artık hepimiz çok daha ulaşılabiliriz...”


“20-30 sene öncekilerdeki bilgi, şimdikilerde yok…”

KKTC’deki tüm sorunların birbirine bağlı olduğunu söyleyen Şefik, “Ülkede sistemsizlik var. Kişiler görevinin, oturduğu sandalyenin sorumluluğunu bilmeli ama bunu bilmeyen büyük bir çoğunluk var. 20-30 sene önceki kamu görevlilerindeki bilgi şu andakilerde yok. Bu bilgilere sahip olanların gelenleri yetiştirmesi gerek.  Ama bazı insanlarda, ‘Ben bileyim, bana ihtiyaç olsun düşüncesi var” şeklinde konuştu.


“Sosyal medyayı çok kötü kullanan bir kesim var”
Sosyal medya ve sosyal medya kullanıcılarıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Şefik, “Sosyal medyayı çok kötü kullanan bir kesim var” dedi.
Şefik, “Sosyal medyada kendini kontrolsüz şekilde ifade eden insanlar var ama sadece orada… Sosyal medyada yazdıklarını yüze söyleme cesareti gösteremiyorlar. Bence Bilişim Yasası geçsin ya da geçmesin şu anda da size sosyal medya üzerinden küfür eden biri varsa, onu dava edebilirsiniz çünkü kimin küfrettiği bellidir. Yasanın olmaması size küfreden kişiyi dava etmenize engel değil. İnsanların sosyal medyayla ilgili davranışları konusunda kesinlikle psikolojik ve sosyolojik bir araştırma yapılması şart” dedi.

“Lefke kaza mahkemesi kapatılmış değil”
Lefke Kaza Mahkemesi binasının kötü durumda olduğunu, tadilat gerçekleşene kadar mahkemenin Güzelyurt’a taşındığını söyleyen Şefik, Lefke Kaza Mahkemesi davalarının bir süre burada görüşüleceğini, Lefke Kaza Mahkemesi'nin kapatılmasının söz konusu olmadığını ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465