banner564
banner556

“Uyarıları dikkate alın”

66 Sivil Toplum Örgütü, Türkiye ile imzalanan Koordinasyon Ofisi’nin kurulmasına karşı çıktı

“Uyarıları dikkate alın”
KKTC’deki 66 sivil toplum örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında yapılan “Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmayı” reddettiğini açıkladı. Örgütler, hükümeti, ülkede “paralel yapılar” oluşmasına ve “Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının iradesini parça parça ele geçirmesine yol açacak” bu anlaşmayı tekrardan gözden geçirmeye ve askıya almaya çağırdı.
Sivil Toplum Örgütleri, hükümetten bu alanda yıllardan beridir büyük özverilerle çalışan örgütlerin uyarılarını dikkate almasını da isteyerek, “Toplumsal varlığımızı ve irademizi tehdit eden bu ve benzeri uygulamaları şiddetle kınarız” dedi.

Zeki Çeler destek verdi
Örgütler Has-Der’de basın toplantısı düzenleyerek, anlaşmaya yönelik tavrını açıkladı. 66 sivil toplum örgütünün imza koyduğu basın açıklamasını, basın mensuplarına örgütler adına Kani Kanol aktardı. Örgütlere, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler de destek verdi. Kani Kanol, Kıbrıs’ta yıllardır devam eden çözümsüzlük nedeniyle uluslararası hukukun dışında kalan Kıbrıslı Türklerin, kimliklerini, kültürlerini ve varlıklarını yitirmemek için büyük bir kavga verdiğine vurgu yaptı.

“Demokratik bir düzen istiyoruz”
Kanol, bu çerçevede uzun yıllardır oluşturulan kültür-sanat ve gençlik örgütlerinde gönüllülük temelinde ve büyük olanaksızlıklar içerisinde özveriyle bu mücadeleyi yürütmeyi kendine görev bilen binlerce gencin tek beklentisinin; demokratik bir düzen, uluslararası hukuka entegre olmak ve adada özgür, eşit ve kendi kendini yöneten, evinin efendisi bir toplum olarak yaşam sürmesi olduğunu kaydetti.

“Kabul edilebilir değil”
Hal böyleyken “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin bir Anlaşma” imzalandığını öğrendiklerini ifade eden Kanol, ortak açıklamayı şöyle aktardı:
“Böyle bir anlaşma bize göre kabul edilebilir bir anlaşma değildir. Söz konusu protokol ile kurulacak Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını ise anlayabilmiş değiliz.

“Canla başla çaba harcanıyor”
Bu ülkede uzun yıllardan beridir gençlik, kültür ve spor alanında çalışmalar yapmakta olan yüzlerce sivil, demokratik ve özerk sivil toplum örgütü büyük olanaksızlıklar içerisinde bu çalışmaları yürütmek için canla başla çaba harcamaktadır. Bu çabaların sürekli kılınması için gençliğin hem Kuzey Kıbrıs’ta hem de uluslararası alanda desteklenmesi gerekmektedir. Ancak yapılacak olan bu desteğin amacı ve niteliği Kıbrıslı Türk özgür iradesini temsil edecek bir biçimde olmalıdır.
Sivil toplum örgütleri olarak bu amaca yönelik hareket edildiğinden ciddi biçimde şüphe duymaktayız. Bu protokol ile oluşturulacak ofisin olağanüstü yetkilerle ve olanaklarla donatılarak, Türkiye’den gelecek memurlar ve paralarla alternatif gençlik merkezleri ve benzeri yapılar oluşturma amacını güttüğünden şüpheleniyoruz. Bu yüzden de bu girişimi kesinlikle kabul etmeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 06:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468