95 yıl geride kalıyor

Türkiye’nin 1923’ten beridir kurulu olan sistemi Pazartesi günü değişiyor

95 yıl geride kalıyor

 Türkiye'nin yönetim sistemi Pazartesi günü değişiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz'da Meclis'te yemin edecek. Böylelikle Türkiye, Pazartesi itibarıyla 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmiş olacak. Akşam saatlerinde de Erdoğan yeni kabinesini açıklayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü Meclis'te yemin edecek. Türkiye o andan itibaren, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçecek. Türkiye'nin yeni yönetim modeline geçişinde takvim netleşti.

7 Temmuz Cumartesi günü, Meclis'te milletvekili yemin töreni düzenlenecek. 600 milletvekilinin yemin edeceği oturumu en yaşlı üye sıfatıyla İYİ Partili Durmuş Yılmaz yönetecek.  Cumhurbaşkanı'nın yemin edeceği tarih de belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü saat 16'da yemin edecek.  Meclis'ten sonra Beştepe'de, yeni sisteme geçiş töreni yapılacak. Beş-altı binlik bir davetli listesi hazırlandı. O toplantıya 81 ilden davetlilerin yanı sıra, yabancı devlet başkanları, yabancı misyon şefleri ve siyasi parti temsilcileri de katılacak. Aynı gün saat 21'de yeni kabine açıklanacak.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın yemin töreni ile kabinenin açıklanacağı zaman aralığında, ilk cumhurbaşkanlığı kararnamesinin açıklanacağını söyledi. O kararname ile bakanlıklar yeniden yapılandırılacak.
Türkiye Büyük Millet Meclisi de yeni başkanını seçecek. Adayların ortaya çıkmasının ardından 12 Temmuz'da seçim yapılması bekleniyor. AK Parti'nin adayı Cumartesi günü 11'de yapılacak grup toplantısında ele alınacak. Öne çıkan isim Başbakan Binali Yıldırım.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER