banner564

Hukuki süreç bir işkenceydi

banner587

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbette mahkum edilen iş insanı Osman Kavala, tutukluluğu ile ilgili düşüncelerini DW’ye anlattı

Hukuki süreç bir işkenceydi
banner598

İki bin günü aşkın süredir Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala, avukatı aracılığı ile DW'nin sorularını yanıtladı. Kavala, cezaevindeki günlerine dair hislerini "Sanırım burada farklı bir zaman hissi yaşıyorum. Zaman daha hızlı akıyor. Günler ve aylar arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor; birbirine karışıyor" sözleriyle anlattı.
18 Ekim 2017'de Gaziantep'te gözaltına alınan Anadolu Kültür Eski Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, 1 Kasım'da tutuklanmış ve cezaevine gönderilmişti. Kavala, gözaltına alındığı günü şu sözlerle anlattı:
“Uçaktan iner inmez, güvenlik görevlileri beni gözaltına aldı. Savcı beni sorgulamaya bile gerek duymadan tutuklanmamı istedi. Başlangıçta birkaç gün içinde serbest bırakılacağımı düşünüyordum, ancak gördüğüm muameleden, özellikle de savcının davranışından, bunun öyle asılsızlığı hemen anlaşılacak bir şüpheden kaynaklanan yanlış bir önlem olmadığını anladım."
Kavala, yargılandığı Gezi davası kapsamında hakkındaki "casusluk" suçlamasından 18 Şubat 2020'de beraat etti, ancak aynı gün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alındı. Kavala, geçen sene ise "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Kavala, suçlamalarla ilgili DW'ye "Protestolar sırasında parka bir hoparlör ve bir plastik masa götürdüm. Biraz da kurabiye… Gezi iddianamesinde, protestoları finanse ettiğim iddiasına dayanak gösterilen kanıt, hatta tek kanıt bunlar" dedi.
Hukuki süreci "Bir işkenceydi" sözleriyle değerlendiren Osman Kavala, "Cezaevindeki odamda eşyalarımı topladım, komşu odalarda kalanlarla vedalaştım. Binanın kapısında bekleyen jandarma aracına bindirildim. Bir an önce evimde olmayı umuyordum. Gelen avukatımdan, Cumhurbaşkanı'nın beraat kararlarını sert biçimde eleştirmiş olduğunu öğrendim. Cumhurbaşkanı'nın tercihlerine uygun düşmeyen bir yargısal tasarrufun olamayacağını idrak ettim. Bu, elbette bir işkenceydi" şeklinde konuştu.

AYM'den AİHM'e uzanan süreç
Osman Kavala, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurusunda "kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edilmediği" kararı sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) de başvurmuştu. AİHM, 2019 yılındaki kararında Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını talep etmiş, 2022'de ise Türkiye'nin Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46. maddesini ihlal ettiğine hükmetmişti. Kavala, gelişen hukuki süreci "Bu siyasi davanın farklı aşamalarının, tutukluluğumu uzatmak için farklı suçlamalar kullanılmasının ve son olarak hakkımda verilen kararın, Türkiye'deki yargı süreçlerine yönelik manipülasyonu ve Türk ceza sisteminin kötüye kullanılmasını çok açık şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum" sözleriyle değerlendirdi.
Kendisi hakkındaki iddianamede, azınlık gruplarını hükümete karşı kışkırtmak için onlarla birlikte çalıştığı ve bu faaliyetleri, "kültürel program" kisvesi altında yürüttüğünün yazılı olduğunu belirten Kavala, "Türkiye'nin güneydoğusunda yirmi yıldır çalışıyoruz ve ilk defa resmi bir makam, böyle düzmece bir suçlama yapıyor. Bence bu, siyasi alanda, azınlık karşıtı, otoriter bir zihniyetin yükselişini gösteriyor" dedi.

Silivri'de geçen yıllar: Depremde özgür olsaydım
Osman Kavala, yaklaşık beş yıldır tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde koşulları, "Buradaki koşullar ve muamele hakkında şikâyet edecek fazla bir şey yok. Bence burası Türkiye'nin nispeten iyi yönetilen cezaevlerinden biri. Odamda yalnız yaşamaya alışkınım. Bu yalnızlığı, hücremi başkalarıyla paylaşmaya tercih ederim. Daha çok eşimle birlikte evimizde yaşamayı özlüyorum…” şeklinde anlattı.
Cezaevinde daha çok kitap okuduğunu belirten Kavala DW'nin sorularına verdiği yanıtta, "Çoğunlukla kurgu kitaplar okuyorum. Başkalarının hayatlarına girmek, başka dünyalara seyahat etmek, fiziksel kısıtlamaları aşmaya yardımcı oluyor. Burada çağdaş romanların yanı sıra klasikleri de yeniden okudum ve daha önce fark etmediğim veya anlamadığım birçok yeni boyut keşfettim…." dedi.
Osman Kavala 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde özgür olamamanın kendisini üzdüğünü de belirterek, "Bu çaresizlik duygusunun ne kadar korkunç olduğunu tahayyül ettim. Destek ve dayanışma çabalarına katılamıyor olmaktan çok rahatsız oldum" diyor. Kavala, "Deprem günü özgür olsaydım, bölgede yaşayan arkadaşlarıma ulaşmaya çalışır, yardım faaliyetlerinin organizasyonunda yer alırdım" şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2023, 09:51
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473