Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson serbest kaldı

Ülkeden ayrıldı

Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson serbest kaldı

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırılan Brunson’ın aldığı ceza yattığı hapis cezasına sayıldı. Brunson, akşam saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Türkiye'den ayrıldı. 
İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, dün 4. kez hâkim karşısına çıktı. 25 Temmuz 2018 tarihinden bu yana sağlık sorunları nedeniyle ev hapsinde tutulan ABD’li rahip, duruşma öncesi, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Alsancak’taki evinden saat 05.30 sıralarında yoğun güvenlik önlemi ile alındı.
Emniyet güçleri eşliğinde Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne götürülen Brunson’ın yargılandığı davanın duruşması yerleşkede yapıldı.
Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde kurulan İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.30’da başlayan duruşmayı ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izledi.

Tanıklar dinlenmedi
Verilen öğle arasının ardından tekrar devam edilen davanın duruşmasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi.
Savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ”örgüte üye olmak”tan 5-10 yıl hapis talep etti. Savcının ayrıca soruşturmanın genişletilmesi talebi de olmadı.
Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin adli kontrol hükümlerine harfiyen uyduğunu belirterek, “Tanıklarımız var. Dinlenmesini talep ediyoruz. Müvekkilimin cep telefonları raporları geldi. Telefonları sanığın çocukları tarafından kullanıldığının tespit edilmesi, savunmamızı desteklemiştir” dedi.

Brunson: Türkiye’yi seviyorum 
Mahkeme heyeti, gizli tanıklar “Kılıç” ve “Kama”nın dinlenmesi talebini reddetti.
Mahkeme Başkanı, avukatı ile Brunson’ın bir süre görüşmesine izin verdi.
Brunson ise “Masumum. Türkiye’yi seviyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.
ABD’li Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson’ın ev hapsi cezası ve yurtdışı yasağı da kaldırıldı. 
Kararın ardından Rahip Brunson, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeden ayrıldı.
Buca’daki evine giden Rahip Brunson'un ayağındaki elektronik kelepçe çıkartıldı. Brunson, akşam saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Türkiye'den ayrıldı. 

Hükme itiraz edilecek
ABD’li Rahip Brunson’a 3 yıl hapis cezası verilmesi ve adli kontrol şartının kaldırılması kararının ardından avukatı İsmail Cem Halavurt açıklama yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin 3 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırıldığını, bu sürenin yattığı süreye yakın olduğunu, adli kontrol hükümlerinin de kaldırılmasıyla artık özgürlüğüne kavuştuğunu ifade etti.
Brunson'ın savcının verdiği mütalaayla üzüldüğünü ancak kararın açıklanmasıyla sevindiğini dile getiren Halavurt, şu ifadeleri kullandı:
"Müvekkilim yurtdışına çıkacak, adli kontrol hükümlerini kaldırmaya yönelik bir iki işlem var, çok uzun sürmez, UYAP'tan yürüyor işlemler. Evde kelepçelerin sökülmesi de yarım saat, bir saat sürer. Gidene kadar evinde olur. Tanık ifadelerini dinleyince 'dağ fare doğurdu' gibi bir şey oldu. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi böyle bir krize dönüşmeseydi.

Rahip serbest kaldı, FETÖ soruşturması başladı
Bu arada ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in eylemlerinin incelendiğini söyledi.
FETÖ elebaşı Gülen'le ilgili yürütülen bir soruşturma olduğunu belirten Senatör, "Söz konusu kişinin eylemlerinin Türk hükümetine karşı olup olmadığı ve suç sınırına girip girmediği inceleniyor." dedi.
Graham, soruşturmanın kendilerini nereye götüreceğine göre durumu gözden geçireceklerini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER