banner564

İnsanlar yaşam savaşı veriyor

Borrell, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de "insan eliyle açlık" yaratıldığını ifade etti

İnsanlar yaşam savaşı veriyor
banner598

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de "insan eliyle açlık" yaratıldığını ifade ederek, "100 bin insan açlığın eşiğinde. Şu anda hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız." dedi.
Borrell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Japonya'nın daveti üzerine, BM-AB işbirliği hakkındaki oturumda konuştu.
Dünyadaki krizlerin "son derece endişe verici" olduğunu belirten Borrell, bazı ülkelerin BM Şartı'nı "ceza almayacakları duygusuyla" çarpıttığını ve görmezden geldiğini söyledi.
Borrell, dünyanın yüzleştiği en büyük sorunlardan birinin Gazze'de yaşananlar olduğunu ifade ederek, "Gazze, İsrailli ve Filistinliler arasında neredeyse bir asırdır devam eden olağanüstü ciddi bir çatışmanın sadece görünen yüzüdür." dedi.
AB'in Hamas'ın saldırılarından sonra İsrail'in "kendini savunma hakkını" tanıdığını hatırlatan Borrell, "Ancak bunun uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka tam saygı çerçevesinde yapılması gerektiğini de aynı derecede güçlü şekilde ve defalarca ifade ettik." şeklinde konuştu.
Borrell, Gazze'de yaşananların uluslararası hukuka uyulmadığını kaydederek, "Gazze'de 30 bin insan öldü, 1,8 milyon insan yerinden edildi, 100 bin insan açlığın eşiğinde. Şu anda hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız." ifadesini kullandı.
Gazze'ye insani yardımın girmesinin öneminden ve AB olarak bunun için çalıştıklarından sözeden Borrell, "Ancak ortada doğal afet olmayan bir insani kriz var. Deniz ya da hava yoluyla destek sağlamanın alternatif yollarını aradığımızda, 'bunu yapmak zorunda olduğumuzu' hatırlamalıyız çünkü bölgeye destek sağlamanın doğal yolu insan eliyle kapatılıyor." değerlendirmesinde bulundu.
Borrell, Gazze'de "insan eliyle açlık" yaratıldığına dikkat çekerek, "Ukrayna'da olanları kınadığımızda, Gazze'de olanlar hakkında da aynı kelimeleri kullanmak zorundayız." dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473