banner564

Ada’nın buna ihtiyacı var

Harmancı, Holguin'le yaptığı görüşmede karşılıklı geçişlerin kolaylaştırılmasının önemine dikkat çekti

Ada’nın buna ihtiyacı var
banner598

Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Başkanı  Mehmet Harmancı, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’a Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili görüş ve önerilerini içeren bir mektup sunduğunu ve karşılıklı geçişlerin kolaylaştırılmasının önemine işaret ettiğini kaydetti.
Harmancı Holguin’le önceki gün gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Açıklamaya göre Harmancı görüşmede ivedilikle hayata geçirilebilecek güven artırıcı önlemlere ve Lefkoşa’nın doğu bölgesinde yeni bir araçlı geçişe ihtiyaç duyulduğuna da dikkat çekti.
2015 yılında Güney Lefkoşa Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis ile Lefkoşa’da yeni geçiş kapıları açılması için ortak talep ve iradelerini ortaya koyan bir mektubu dönemin liderlerine sunduklarını da hatırlatan Harmancı, “2020 yılından bu yana müzakerelerden uzaklaşılması ve ortak gelecek vizyonunun her iki toplumda da zayıflaması nedeniyle toplumlararası etkileşimin teşvik edilmesinin her zamankinden daha büyük bir önem taşıdığını” belirtti.
Holguin'e Kanlıdere Rehabilitasyon Projesi’yle ilgili bilgiler de veren Harmancı, güneyde uygulanan projenin kuzeyde de hayata geçirilmesiyle Kanlıdere’nin şehrin iki yakasını hem fiziksel hem sembolik olarak birleştiren bir köprü görevi göreceğini belirtti. Harmancı, projenin uygulanması için BM’yi,  projeyi onaylayan ve mali kaynağını 2018 yılında ayırmış olan, Avrupa Komisyonunu teşvik etmeye davet etti.
Harmancı, sivil toplum katılımının barışın inşasında kritik rol oynadığını, belediyelerin ise sivil toplum çalışmalarının daha geniş kitlelere yayılması için önemli bir noktada olduklarını belirterek, çözüm hazırlıkları sürecine belediyeleri de dahil edilmesinin yararlı olacağını kaydetti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

En güvenilir az sayıdaki birkaç insandan biridir Sn. Harmancı. Aday olduğu sürece oyum koşulsuz sorgusuz sualsiz ona. Zaten Lefkoşa halkı da aynı fikirde ki her seçimi ezici üstünlukle kazaniyor.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474