banner564

Partisi rahatsız

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, aldığı erken seçim kararı iç karışıklığa yol açtı

Partisi rahatsız
banner598

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, aldığı erken seçim kararı, merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisinde ayrışmalara ve iç karışıklığa neden oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,6 oyla AP seçimlerini, aşırı sağcı RN'nin arkasında bitirdi. Merkez sağ partisi LR ise yüzde 7,3'lük oy oranıyla seçimi 5'inci sırada bitirdi. 
Bunun üzerine Macron, 9 Haziran'da beklenmedik şekilde iktidar cephesinin salt çoğunluğunun olmadığı Ulusal Meclisi feshettiğini ve 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde erken genel seçime gidileceğini duyurdu. Bu kararı ilk önce olumlu karşılayan muhalefet, ittifak arayışı için kolları sıvadı. 
Aralık 2022'den bu yana LR'nin başkanlığını yapan Eric Ciotti, 11 Haziran'da konuk olduğu Fransız televizyonunda RN ile ittifaka yeşil ışık yakarak, Cumhuriyetçi siyasetçileri de şaşkınlığa uğrattı. Sağcı siyasetçiler sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, Ciotti'nin bu adımıyla, bencilce davrandığını, aşırı sağa karşı mücadele eden Cumhuriyetçi geleneğe ihanet ettiği değerlendirmesinde bulundu ve başkanlarının istifa etmesini istedi. 

Acil toplantı kararı
Ciotti'nin kararı parti içinde ayrışma ve iç karışıklığa sebebiyet verirken, LR'nin yönetimi 12 Haziran için acil toplantı talebinde bulundu. 
Toplantının gerçekleşmesini engellemek adına Ciotti, kendisi içerde bulunduğu sırada partisinin merkez binasındakilerin tahliye edilmesi ve binanın kapısının kilitlenerek kapatılması talimatını verdi. Ancak bu tedbirler sonuç vermedi. 
Nitekim LR yönetimi, başkanları olmadan düzenledikleri toplantıda, oy birliğiyle Ciotti'nin partiden ihraç edilmesini ve erken seçimde aday gösterilmemesini kararlaştırdı. 
Ciotti aynı gün X hesabından yaptığı açıklamada, bu toplantının meşruiyetini sorguladı ve partinin başkanı olarak kalacağını belirtti. 
Ulusal basındaki haberlere göre, toplantı öncesi basına açıklama yapan LR'li AP Milletvekili Geoffroy Didier, gerekirse Ciotti'yi binadan çıkarabileceklerini açıkladı. 
Ciotti'nin yerine partiyi geçici olarak, François-Xavier Bellamy ve Annie Genevard'ın yönetmesi kararlaştırıldı. 
Genevard, elinde yedek anahtarlarla bazı parti üyeleriyle beraber merkez binalarının önüne gelerek kapıyı açtı. 

LR'Deki iç karışıklık sosyal medyaya yansıdı 
Partideki iç karışıklık Cumhuriyetçiler'in sosyal medya hesaplarına da yansıdı. 
LR'nin X hesabının şifreleri Ciotti karşıtları tarafından değiştirilirken, partinin Facebook hesabının yönetimi Ciotti'nin destekçilerinin elinde kaldı. 
İki hesaptan birbiriyle çelişen mesajlar paylaşılırken, LR'nin X hesabı, platformun kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle bir süreliğine askıya alındı. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474