banner564

‘Tehlike alarmı ‘verildi

Akaryakıt protestoları nedeniyle karışan Kazakistan'da üst düzey önlemler alındı

‘Tehlike alarmı ‘verildi
banner598

Kazakistan'da akaryakıt protestoları sonrası üst düzey güvenlik önlemleri alınmış durumda. Almatı ve Başkent Nur Sultan'da güvenlik güçleri devriye gezerken polis kontrol noktaları kuruldu. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise şiddet olaylarına karışan kişilerden bir kez daha "terörist" diye bahsederek "onları öldürmeliyiz" dedi. Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle protestolara sahne olan Kazakistan'da sokaklarda sessizlik hakim. Ülke genelinde ilan edilen "yüksek tehlike alarmı" nedeniyle güvenlik önlemleri artırılmış durumda.
Ülkenin en büyük kenti Almatı'da polis kontrol noktaları kuruldu, güvenlik güçleri devriye geziyor. Bazı işyerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte halk yiyecek almak için dışarı çıktı. Benzin istasyonları önünde araç kuyrukları oluştu. Akaryakıt istasyonlarının kapanmasının, yaklaşık 2 milyon nüfuslu kentteki gıda dağıtımını kesintiye uğrattığı belirtiliyor.
Başkent Nur Sultan'ın tüm giriş ve çıkışlarına da polis kontrol noktaları kuruldu. Ülke genelinde internet kesintisi sürüyor
Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise şiddet olaylarına karışan teröristlerle herhangi bir görüşme yapılmayacağını, terörle mücadelenin süreceğini söyledi. Tokayev "teröristler polisleri ve genç askerleri öldürüyor. idari binaları ateşe veriyor, dükkanları yağmalıyor. Onları öldürmeliyiz" dedi. Almatı halkına güvenliği sağlamak için evde kalmaları çağrısı yaptı.
Kazakistan'da gözaltılar da sürüyor. Protestolar nedeniyle 6 Ocak'ta görevinden alınan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov devlete ihanet şüphesiyle gözaltına alındı. Öte yandan Rusya, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü misyonunun bir parçası olarak Kazakistan'a yeni askeri birlik gönderdi. Yeni gönderilen rus askerleri almatı havalimanına indi.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Kazakistan'daki Rus askerlerinin Almatı'daki Rusya konsolosluğu ve diğer önemli kurumların güvenliğini sağlayacağını söyledi. Rus askerlerin, Kazakistan kolluk kuvvetleriyle birlikte Almatı havalimanında kontrolü sağladığını duyurdu.
Tokayev geçen cuma günü güvenlik güçlerine huzuru bozanları öldürmeleri için "vur emri" vermişti. Güvenlik güçleri şu ana kadar 26 göstericiyi öldürdü, 18 polis gösteriler sırasında hayatını kaybetti. Olaylarda 4 bin 400'den fazla kişi gözaltına alındı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473