banner556

AKEL’den sert tepki

Anastasiadis, Grivas’ı ve EOKA-B’yi yüceltiyor

AKEL’den sert tepki
   Güney Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974 darbesinde hayatını kaybeden darbeciler için anıt yaptırılacağı yönündeki haberlere, siyasi partilerden farklı tepkiler geldi.
   Komünist AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Rum Bakanlar Kurulu’nun anıt inşasına 25 bin Euro’luk ödenekle destek olacağı yönündeki açıklamalara dikkat çekerek “Bu karar, DİSİ-Anastasiadis hükümetinin tarihi gerçekleri çarpıtma, Grivas’ı ve EOKA B’yi kahramanlaştırma çabalarının devamı niteliğindedir” dedi.
   Rum Başkanlık Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise “Rum Bakanlar Kurulu’nca geçen Ağustos ayında onaylanan 25 bin Euro’luk ödeneğin anıt dikilmesi için değil, Konstantino ve Eleni Mezarlığı’ndaki kazı çalışmaları nedeniyle tahrip olan komando mezarlarının tamiri için olduğu” belirtildi.
   Açıklamada, darbe sırasında ölen komandolara ait 16 mezarın açılması sırasında mezarların tahrip olduğu ve tamirleri için Rum Bakanlar Kurulu’nun, “Milli Muhafız Ordusu Ölüleri ve Aileleri Eşgüdüm Komitesi”ne, “hibe” olarak 25 bin Euro ödeneği onayladığı ifade edildi.
Ayrıca, Rum Yönetimi Başkanlığı’nın direktifi ve “Direniş Savaşçıları Kütüğü Oluşturulması ve İdamesi Komitesi”nin işbirliğinde meşruiyeti ve cumhuriyeti savunurken ölenler için de Rum Başkanlık Sarayı’nın ana girişi karşısındaki parka anıt dikileceği ve bunun için de 75 bin Euro’luk ödenek ayrıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:02
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468