banner564

Altın madalya alacak

Rum dostu senatör Menendez, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunun kaldırılması kararını daha ileri götürdü

Altın madalya alacak
banner598

   ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosu uygulamasını kaldırma kararının yılda bir olan uzatma dönemini üç yılda bire çıkaran yasa değişikliği önergesi sunduğu bildirildi.

   Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın baş destekçisi olan Menendez’e Rum kilisesi tarafından ‘Altın Madalya’ verilecek.
   Fileleftheros “Ambargonun Kaldırılması Konusuna Yeni Menendez Müdahalesi” başlıklı haberinde, New Jerseyli Senatör Menendez’in silah ambargosu konusunda Güney Kıbrıs lehine yeni bir müdahalede bulunduğuna dikkat çekti.
   Habere göre, Menendez, Savunma Bütçesi yasa tasarısına (NDAA), 'silah ambargosuyla ilgili kararın uzatılması süresini bir yıldan üç yıla çıkarılması"na ilişkin değişiklik önerisini, "bütün yükümlülüklerini yerine getirmiş Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin daha iyi koordine edilmesi hedefiyle uzun süreli planlamaya olanak tanıyacak mantıklı bir adım” olarak niteledi.
   Mevcut yasaya göre, ambargonun kaldırılma kararının uzatılması için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs’ın East Med Act’ta yer alan bütün ön şartları yerine getirmeye devam ettiğini teyit etmesi gerekiyor. Senatör Menendez’in değişiklik önerisi, bütçe nihai metninde benimsenirse, ambargonun kaldırılması kararının üç yılda bir uzatılacağı anlamına geliyor.
  Menendes, açıklamasında “Doğu Akdeniz’de Güvenlik ve Enerji İşbirliği'ne yönelik hazırladığım yasanın Kıbrıs’ın savunmasını güçlendirmek için hayati öneme sahip savunma sistemleri sağlanması yolunu açmasından gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.
   Menendez şunları da ekledi:
   “Kıbrıs, bu tür silah sistemlerini almak için ön şartları yerine getirdi, bu değişiklik,  uzun vadeli planlamaya olanak tanıyacak ve nihayetinde Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki güvenlik koordinasyonunu iyileştirecek.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474