banner493

Anastasiadis’in partisi DİSİ ilk sırada

AKEL’de düşüş var

Anastasiadis’in partisi DİSİ ilk sırada
banner432

 Güney Kıbrıs’ta yapılan seçim anketinde Anastasiadis’in partisi DİSİ ilk sırada yer aldı

 Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Politis gazetesi adına RetailZoom şirketi tarafından, internet üzerinden, 2 bin 155 kişinin katılımıyla yapılan ankette, genel seçimlerle ilgili sorular da yer aldı. Politis gazetesi, gelecek hafta genel seçim olması durumunda hangi partiye oy verirdiniz  şeklindeki soru karşısında en çok DİSİ’nin oy aldığını yazdı.
  Habere göre DİSİ, gazetenin ifadesiyle, sadeleştirilmeksizin yüzde 33,sadeleştirilmiş şekliyle de yüzde 42.2 oranında oy aldı. AKEL sadeleştirilmeksizin yüzde 23, sadeleştirilmiş olarak yüzde 29.5; DİPA yüzde 6 ve yüzde 7.6; DİKO yüzde 4 ve yüzde 5.2; EDEK yüzde 1 ve yüzde 1.3; ELAM yüzde 4 ve yüzde 5; Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği yüzde 4 ve yüzde 5.1; Rum Vatandaşlar İttifakı yüzde 1 ve yüzde 1.3; Dayanışma Hareketi yüzde 2 ve yüzde 2.6 şeklinde oy aldı. 
Ankette yüzde 15 oranında ise “hiç biri ” seçeneği çıkarken oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 7 olarak yer aldı.

Coronavirüs önlemleri

   Ankette Coronavirüs önlemleriyle ilgili sorular da yer alırken “4 Mayıs itibarıyla uygulanmaya başlanan tedbirlerin gevşetilmesinin, ekonominin yeniden canlanmasına katkı sağlayacağına inanıyor musunuz” şeklindeki soruya, yüzde 70’i “evet”, yüzde 19’u “hayır”, yüzde 11’i se “bilmiyorum” yanıtını verdi. 
   “Pandeminin yayılmasından üç ay sonra bugün önceliğin ne olduğuna inanıyorsunuz” sorusuna yüzde 60 sağlığın korunması; yüzde 39 ekonominin yeniden hareketlenmesi, yüzde 1 ise bilmiyorum şeklinde cevap verdi. 

Yüzde 34 sınırların açılmasına karşı

   “Sınır kapılarının ne zaman açılması gerektiğini düşünüyorsunuz” şeklindeki soru üzerine, yüzde 42’si havalimanlarının açıldığı zaman, yüzde 34’ü hiçbir zaman, yüzde 19’u derhal, yüzde 5’i ise bilmiyorum yanıtını verdi. 

banner499
   Havalimanlarının ne zaman açılması gerektiğini düşünüyorsunuz sorusuna ise yüzde 32’si Temmuz başı, yüzde 25’i yaz ayı içerisinde, yüzde 27’si Haziran başı, yüzde 8’i derhal, yüzde 8’i ise bilmiyorum cevabını verdi.
   “Pandeminin bu zor döneminde, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk toplumuna nasıl davrandığını düşünüyorsunuz” sorusuna, yüzde 44’ü “bizi ilgilendiren bir toplum olarak”, yüzde 40’ı yanımızda yaşayan ancak bizi ilgilendirmeyen bir toplum olarak, yüzde 16’sı ise bilmiyorum şeklinde görüş ortaya koydu.
   “Pandemi sonrasında Kıbrıs sorununun ne olacağına inanıyorsunuz” şeklindeki soruya ise, yüzde 52’si çok uzak, yüzde 12’si çok yakın, yüzde 10’u umurumda değil, yüzde 26’sı ise bilmiyorum yanıtını verdi. 
   Yurt dışında okuyan öğrencilerin ülkeye geri dönmesinde Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Rum Dışişleri Bakanlığı hakkındaki görüşlerin sorulması üzerine ise, yüzde 52’si bunu olumlu olarak addederken, yüzde 34’ü bu başarısız buldu, yüzde 14’ü ise bilmiyorum yanıtını verdi.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460