banner556

Büyük fırsat

Güneyden kuzeye bir günde 3 bin 284 adet Rum plakalı araç geçti

Büyük fırsat

  Kuzeydeki akaryakıt fiyatlarının, güneydeki fiyatların altında olması nedeniyle sınır kapılarından geçişlerin sürekli arttığı bildirildi.

   Güney Kıbrıs’taki benzin ve petrol fiyatlarının litre başına 2 Euro civarında seyretmesinin sınır kapılarındaki kuyrukları ve genel olarak da KKTC’ye yönelik araç geçişlerini artırdığının görüldüğünü yazan Fileleftheros gazetesi, Rum polisinden elde ettiği bilgilere dayanarak, 28 Mayıs tarihinde Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a 2 bin 368 araç geçişi olduğunu kaydetti.
   Gazete, 4 Mayıs tarihinde ise Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a yönelik 3 bin 284 araç geçişi olduğunu ve bunun bir hafta öncesine göre araçlı geçişlerde yüzde 38’lik bir artışanlamına geldiğini yazdı. Gazete, geçtiğimiz Cuma günü Güney Kıbrıs’ta benzin fiyatlarında artış olduğunu, litre başına 1.80 Euro’luk barajı aştığını kaydetti.
   Rum kesiminde 95 oktan benzinin dünkü ortalama litre fiyatının 1.751 Euro, dizel yakıtın litresinin ise 1.831 Euro olduğunu kaydeden gazete, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun dün Rum basınında yer alan bir makalesinde konuya atıfta bulunduğunu ve Rum hükümetini “binlerce Kıbrıslı Rum’un KKTC’den benzin almasından ötürü oluşan tahmini gelir kaybını kamuoyuna açıklamaya çağırdığını” aktardı.
    Gazete, Güney Kıbrıs’taki akaryakıt fiyatlarının, Rum Meclisi’nin ilgili komitesinde bugün yeniden ele alınacağını ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473