banner564
banner556

Güney'de turistlere karantina yok

Güney Kıbrıs’ta önlemlerin ikinci aşaması için resmi açıklama yarın yapılacak

Güney'de turistlere karantina yok

 Rum Başkanlık Sarayı’nda bugün ve yarın gerçekleştirilecek iki toplantıda, Coronavirüs önlemleri çerçevesinde getirilen kısıtlamaların kaldırılmasındaki ikinci aşamada ve futbol karşılaşmalarına geri dönüşte izlenecek prosedürlerin masaya yatırılacağı bildirildi. 
   Alihtia’nın; “İki Önemli Karar Toplantısı” başlığıyla manşete çektiği habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında gerçekleşecek iki toplantı da “kritik” addediliyor. Bugünkü toplantıda, önlemler nedeniyle yarım kalan Rum futbolu, yani karşılaşmaların başlayıp başlamayacağı masaya yatırılıyor.
   Konu Rum Futbol Federasyonu’nu (KOP) ilgilendiriyor olsa da antrenmanların yeniden başlamasına müsaade eden Rum Yönetimi; takımların seyahatleri, spor tesisleri, oyunculardan birinde yeni tip korona virüs saptanması halinde ne yapılacağı vb. uygulanacak prosedürü hazırlıyor.
   Rum Başkanlık Sarayı’nda bilim grubu ile Cuma günü gerçekleşecek ikinci toplantıda ise, epidemiyolojik görünüm masaya yatırılarak, ilk aşamada kaldırılan önlemlerden sonra bugünkü durumun ne olduğu ve ikinci aşamaya geçilip geçilmeyeceğine bakılacak.
   Haberde, 21 Mayıs-8 Haziran dönemini kapsayan ikinci aşamada kaldırılması planlanan önlemler de hatırlatıldı. Buna göre berberler, kuaförler, güzellik salonları 21 Mayıs’tan itibaren açılacak. Restoranlar sadece açık alanlarda hizmet vermek üzere 1 Haziran’da açılacak. Müzeler, arkeolojik ve tarihi alanlar, bet ofisler, limanlar da tam kapasite ile 1 Haziran’da açılacak ancak limanlarda kruz gemilerinden yolcu inişi yapılmayacak. 
   Yine 21 Mayıs’tan itibaren sokağa çıkabilmek için SMS yoluyla izin alma zorunluluğu kaldırılacak, 10 kişiye kadar gruplaşmalar serbest bırakılacak. 1 Haziran’dan itibaren kilise, cami ve diğer ibadet yerlerinde her türlü ibadete Rum Sağlık Bakanlığı’nca belirlenecek koşullara uyulmak kaydıyla müsaade edilecek. Aynı önlemler cenaze, vaftiz ve nikah törenlerinde de geçerli olacak. Parklarda, açık havadaki çocuk oyun alanlarında, meydanlarda, marinalarda v.b. dolaşmak, en fazla 10 kişinin bir arada olması koşuluyla serbest olacak.22.00-06.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak. 

banner571

Turistler konusu
   Politis; “İncelenmekte Olan Plan… İlk Turistler Haziran’da” başlıklı haberinde, yeni tip korona virüs salgınında Rum Yönetimi’ne danışmanlık yapmakta olan bilim kurulu üyelerinin, vakaların açıklandığı dünkü basın toplantısında üzerinde halen çalışılmakta olan açılış planlarıyla ilgili söylediklerini aktardı.
   Habere göre, üzerinde çalışılmakta olan ve karar için gelecek hafta Rum Bakanlar Kurulu’na sunulacak planlardan biri Larnaka ve Baf havaalanlarının aşamalı olarak açılmasıyla ilgili.  Havaalanlarının Haziran ayı içerisinde, hava bağlantısı kurulacak ülkelere ve salgının bu ülkelerdeki seyrine göre aşamalı olarak açılacağı belirtildi. Turistlerin 14 gün karantinaya alınmayacağı ancak bununla birlikte yeni tip korona virüs bulaşmış turistlerin girişine izin verilmemesi için yolculara dair çok sıkı önlemler uygulanacağı ve bu kapsamda her yolcunun özelliklerinin dikkate alınacağı kaydedildi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473