banner564
banner556

Güney Kıbrıs beklemede

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Schengen’e dahil oldu

banner587
Güney Kıbrıs beklemede

   AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson’un Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın “Schengen Bölgesi’ne” dahil olmalarının onaylandığını belirtirken, Güney Kıbrıs’ın üyeliğinin ise devam eden bir süreç olduğunu açıkladı.

banner571

   Alithia gazetesi, AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson’un düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılımlarına onay verildiğini açıkladığını, Rum Haber Ajansı muhabirinin Güney Kıbrıs’ın katılımına ilişkin sorusuna ise “devam etmekte olan bir süreç” yanıtını verdiğini yazdı.
   Johansson, Güney Kıbrıs’ın Schengen bölgesine katılımı konusunun 2023 yılında değerlendirileceğini belirtirken “Kıbrıs’taki Schengen bilgilendirme sistemi çok yakında hizmete girecek ve bu süreç, Schengen için 2023 yılındaki özel bir değerlendirmeyle onaylanacak” ifadelerini kullandı.
   Güney Kıbrıs’ın sınırların korunması konusunda büyük bir baskı altında olduğunu ve düzensiz göçmen gelişi konusunda büyük sorunlar yaşayan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Johansson, bu konuda Güney Kıbrıs’a destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.
   Habere göre Johannson, “Yeşil Hat aracılığıyla fazla sayılarda (Güney Kıbrıs’a) varan uluslardan birinin Pakistanlılar olduğunu” belirterek, Komisyonun desteğine örnek olarak kendisinin dün Pakistan’a gerçekleştirdiği ziyaretten dönmüş olmasını gösterdi.
   Johannson, Pakistan’la yakın ilişkiler ve işbirliği çerçevesinde Güney Kıbrıs’a bu konuda yardım etmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473