banner493

Güney'de vatandaşın ayağına gidiliyor

Rum Yönetimi bugünden itibaren tüm kazalarda ‘seyyar aşı’ birimini devreye koyuyor

Güney'de vatandaşın ayağına gidiliyor
banner432

 Güney Kıbrıs’ta Rum halkının tamamını aşılamak amacıyla uygulanan teşviklere ilaveten bugünden itibaren yeni bir hizmet devreye giriyor. Seyyar aşı sistemiyle tüm kazalarda halkın ayağına gidilecek.

   Alithia gazetesine göre; Rum Sağlık Bakanlığı yarından itibaren bütün kazalarda seyyar aşı birimlerini devreye sokacak.
Bu uygulama ile randevusu olmayan kişilerin aşı olmasına olanak sağlayacağı, “Erişimi serbest özel aşı merkezleri” olarak adlandırılan bu seyyar birimler, kendilerine özgü çalışma saatleri ve yöntemleri ile hızlı test birimlerinde olduğu gibi işleyecek.
   Bunun yanında bugünden itibaren otellerde ve turistik tesislerde de seyyar aşı birimleri faaliyet gösterecek. Oteller, aşılanacak personellerinin isim listesini oluşturmaya başladı. Personel sayısı az olan otel çalışanları, en yakınlarındaki büyük otellerde aşılanacak.
   Fileleftheros manşete çektiği haberinde mağaza sahiplerinin safepass kontrolüne başladığı ilk gün olan dün kimi mağazanın müşterilerinden belge talep etmesi, kiminin etmemesi, kiminin de mağaza dışında hızlı test yapması ile bir kargaşa hâkim olduğunu, müşterilerle sık sık sürtüşmeler de yaşandığını bildirdi.
  Aynı gazete  Rum Yüksek Mahkeme’sinin Rum Yönetimi’nin Coronavirüse karşı aldığı maske takma zorunluluğu vb. kısıtlamaların anayasaya uygun olduğuna hükmettiğini bildirdi.
   Alithia “Yeniden Tehlikeli Epidemiyolojik Patikalarda” başlıklı haberinde Rum epidemiyologlar grubunun, ECDC’nin koyu kırmızı kategoriye alması ile turist gidişleri ile ilgili son ümitlerin de sönmesi, hastanelerde tedavi gören kişi sayısının 100’ü aşması, vakaların dikey artış göstermesi ve enfeksiyon oranının yüzde 2,03’e yükselmesi üzerine, durum değerlendirmesi yapmak ve Rum yönetimine sunulacak önerileri hazırlamak üzere toplandığını yazdı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2021, 07:25
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460