İmzalar Girit’te atılacak

Yunanistan, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı için birkaç ay içinde somut adım bekliyor 

İmzalar Girit’te atılacak
banner432

 Yunanistan Enerji Bakanı Yorgos Statakis, ülkesinin enerji alanında 2030 yılı hedeflerine ulaşabilmek için yaklaşık 32 milyar Euro yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Statakis, Atina Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın enerji sektöründeki hedeflerini değerlendirdi. 
Yunan Bakan, ülkesinin East-Med olarak bilinen Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattı inşasını yoğun bir şekilde desteklediğini vurguladı. Statakis, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında söz konusu proje için anlaşmaların önümüzdeki birkaç ay içinde Girit Adası’nda imzalanacağını bildirdi.
Statakis, bölgede yeni doğalgaz projeleri için çalışmaların devam ettiğine dikkati çekerek, "Transatlantik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) hızla devam ediyor ve Yunanistan-Bulgaristan boru hattının bu yıl içerisinde inşasına başlanacak." diye konuştu.

Enerjide 32 milyar Euro yatırım
Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında 2030 hedeflerini belirlediklerini ifade eden Statakis, "Hedefimiz, 2030'a kadar yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimindeki payını yüzde 32'ye çıkarmak." dedi. 
Statakis, linyit kömürünün enerji üretiminde payını düşürmeyi planladıklarına işaret ederek, kapanan her linyit elektrik santralinin yenilenebilir enerjiyle ikame edileceğini belirtti.
Yunanistan'ın enerji alanındaki hedeflerine ulaşmak için yatırıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Statakis, "Bu iddialı hedefler için enerjide 2030'a kadar yaklaşık 32 milyar euro yatırım gerekiyor. Bunun 9 milyar eurosunun altyapıya, 8,5 milyar eurosunun yenilenebilire, 4 milyar eurosunun doğalgaza ve 9 milyar eurosunun ise enerji tasarrufuna ayrılması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 
Yunanistan, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı için birkaç ay içinde somut adım bekliyor  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460