banner564
banner556

İşini biliyor

Rum Tarım Bakanı, hellimin tescili konusunda Kıbrıslı Türklere işbirliği çağrısında bulundu

İşini biliyor
   Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis, hellimin tescili için Kıbrıslı Türklere işbirliği çağrısı yaptı.
   Politis Gazetesi’nin haberine göre Kuyalis, hellimin “Menşe İsmi Korumalı Ürün” olarak tescil edilmesinin, tüm Kıbrıslıların menfaatine olacağını belirtirken, Kıbrıslı Türklere de bu geleneksel ürünü korumaları mesajını gönderdi.
   Habere göre Kuyalis, Brüksel’e gönderilen ve buradaki Tarım Genel Müdürlüğü denetiminden de geçen hellim dosyasının, “ürünün (hellimin) üretildiği yerin, bugün AB normlarının uygulanmadığı bölgeler de dâhil olmak üzere, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hâkimiyeti altında olan tüm bölgeler olduğu” tanımını içerdiğini söyledi.
   Kuyalis, hellimin hem “Halloumi”, hem de Kıbrıslı Türklerin ürünü olan “hellim” ismiyle tescil edileceğini ve dosyada bulunan bu maddenin, Kıbrıs’taki tüm hellim üreticilerinin menfaatlerini garanti altına aldığını kaydetti.
   Türkiye’nin hellim üretmesi ve bunu AB ülkelerine ihraç etmesiyle ilgili bir soru üzerineyse Kuyalis, hellimin tescilinin ardından yalnızca Kıbrıs’ta üretim yapılabileceğini belirtti.
   Kuyalis, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin hellimle ilgili açıklamaları konusunda ise, Kıbrıslı Türklerin hellim konusunda ne gibi girişimlerde bulunduğuyla ilgili bilgi aldığını söyledi.
   Kuyalis, “Kıbrıslı Türklerin hellim üretebilmeleri için tek yol, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin patent almasıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472