banner564

Jenca Ada’ya geliyor

Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeler konusunda Stewart’ın ardından bir BM yetkilisi daha devreye giriyor

Jenca Ada’ya geliyor
banner598

Pile’de yaşanan gelişmeler konusunda Rum yönetiminin “diplomatik girişimlerin sonuçlarını beklemeye başladığı” belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, “Ara Bölgedeki Pile Konusunda Anlaşmaya Varılması İçin Kulis Diplomasisi – Gelişme Olana Kadar Bekleme” başlıkları altında verdiği haberinde, Rum hükümetinin, Pile konusunda diplomasi trafiğinin sonuçlarını beklemeye başladığını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in önceki gün gelişmeler hakkında Meclis Başkanı Annita Dimitriu’ya bilgi verdiğini yazdı.
Pile konusunda diplomaside başrolü BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın üstlenmiş göründüğünü, Stewart’ın her iki tarafla da temaslarını sürdüğü belirten gazete, BM Genel Sekreteri'nin Avrupa, Orta Asya ve Amerika’dan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’nın ise Pazar günü adaya gelerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşeceğini belirtti.
Habere göre Jenca, Pazartesi sabahı Hristodulidis, daha sonra ise Tatar’la görüşecek.

Dimitriu’ya bilgi verdi
Gazete haberinin devamında ise, Pile’deki durum ve son gelişmeler hakkında Hristodulidis’in önceki gün Rum Meclis Başkanı Dimitriu’ya bilgi verdiğini yazdı.
Habere göre görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Pile’deki son durum, New York ziyareti ve diplomatik girişimler konusunda Hristodulidis’ten bilgi aldığını ifade eden Dimitriu, BM Güvenlik Konseyi kararının olumlu olduğunu ancak bu kararın “her şeyin bittiği anlamına gelmediğini” belirtti.
Dimitriu, meclis olarak çok önemli bir görevleri olduğunu ve tüm mevkidaşlarına olayları anlatan ve BM Güvenlik Konseyi kararını içeren birer mektup gönderdiğini de belirtirken Türkiye ve KKTC’nin tutumu ne olursa olsun kendilerinin BM kararlarına bağlı kalmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Jenca liderlerin Guterres’le ortak görüşmeleri çabasında
Öte yandan Alithia gazetesi, Pazar akşamı adaya gelmesi beklenen BM Genel Sekreteri Yardımcısı Jenca’nın Hristodulidis ve Tatar’ın New York’ta BM Genel Sekreteriyle ortak bir görüşme yapmaları çabası içerisinde olduğunu iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473