banner564
banner556

Kritik süreç başlıyor

“Mevcut durum sürdürülemez” diyen Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, çözüme odaklandıklarını söyledi

Kritik süreç başlıyor

    Mevcut durumun sürdürülemez olduğunu belirten Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çok kritik bir döneme girmekte olduğunu söyledi.

   Alithia gazetesinde yer alan habere göre, “Super Sport FM’e” açıklamada bulunan Hristodulidis, BM Genel Sekreteri tarafından Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak görevlendirilen geçici özel danışman Jane Holl Lute’un yeni girişimiyle gelişme halindeki temaslara atıfta bulundu.
   Lute’un Eylül ayının ilk 15 günü içerisinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i bilgilendireceğini ifade eden Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise 27–28 Eylül tarihleri civarında New York’ta yapılacak görüşmede, BM Genel Sekreteri tarafından resmi olarak bilgilendirilmesinin beklendiğini kaydetti.
   Gazeteye göre Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Lute ile gerçekleştirdiği görüşmede “gerek Rum kesiminin niyetleri, gerekse olumlu bir sonuca nasıl ulaşılabileceği konusunda net olduğunu” da ifade etti.
   Hristodulidis, ilgili sorulara yanıtında “Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) Kıbrıs sorununun çözümü olmadan adadan olası bir şekilde ayrılmasının, yalnızca Kıbrıs’ta ve iki toplumda değil, geniş bölgede de kötü etkilere sahip olacağı” görüşünü de ortaya koydu.

İki toplum için de zararlı

   Habere göre “diğer taraftan ve özellikle Kıbrıs Türk liderliğinden gelen bazı olumlu mesajları” da yorumlayan Hristodulidis, kamuoyu önünde bir tartışmaya girmek istemediklerini belirterek, bu yüzden çoğu kez bilinçli olarak bunlara yanıt vermediklerini söyledi.
   “Sorumluluk yükleme oyununun kendilerini ilgilendirmediğine” de vurgu yapan Rum bakan, “kendilerini yalnızca konunun özü ve sürecin tümünün nasıl ilerleyebileceğinin ilgilendirdiğini, çünkü mevcut durumun Kıbrıs sorununun çözümü olamayacağını çok iyi bildiklerini” savundu.
   “Mevcut durumun hem Kıbrıslı Rumlar, hem de Kıbrıslı Türkler için tehlikelere gebe olduğunu” da belirten Hristodulidis, tercihlerinin net olduğunu dile getirerek “bütünüyle AB ilke ve değerleri temelinde faaliyet gösterecek ve bu şekilde, gerek bölgedeki rolü, gerekse de genel olarak geleceğiyle ilgili tüm perspektif ve dinamiklerini kullanacak olan yeniden birleşmiş bir vatan arzu ettiklerini” dile getirdi.
   Hristodulidis son olarak “bundan ötürü hepimizin (Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler) kaygısı ve odaklanmamız gereken şey, Kıbrıs halkının geleceği açısından kabul edilemez ve tehlikeli olan mevcut durumun en kısa zamanda nasıl sona ereceğidir” ifadesini de kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473