banner564

Maraş için yoğun hazırlık

Dışişleri Bakanı Özersay’ın Maraş’la ilgili son açıklamaları Rum hukuk çevrelerini harekete geçirdi

Maraş için yoğun hazırlık
banner598

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, Gazimağusa Belediyesini ziyareti sırasında Maraş’la ilgili açıklaması, Rum Hukuk Dairesi’ni harekete geçirdi.
   Kathimerini gazetesi, “Maraş’ı Belirleyen Dengeler Hassas-Hukuk Dairesi Mücadeleye Girerken Kudret Özersay Maraş Konusunu Enternasyonalize Ediyor” başlıklı haberinde,  Maraş konusunun arka plana geri dönmesi neticesinde, gerek Rum hükümetinin gerekse sözde “Maraş Belediyesi”’nin , elverişsiz sürprizleri engelleme çabası içerisinde olduklarının görüldüğünü yazdı.
   Gazete haberinde Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un geçtiğimiz perşembe günü bir radyo kanalına yaptığı açıklamalara dayanarak, yeni Rum Başsavcı Yorgos Savvidis ile Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis’in, ilk hamlelerinin Maraş konusunda bilgi sahibi olmak, hukuki açıdan hangi noktada olunduğunu, hükümete ve sözde “Maraş Belediyesi’”ne nasıl dikkatli yasal tavsiyede bulunabileceklerini görmek şeklinde olacağını belirtti.
   Habere göre Kusios açıklamasında ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Maraş’ın açılmasının son aşamaya geldiği şeklindeki ifadesine atıfta bulunarak BM ve AB nezdinde ilgili itirazları yaptıklarını söyledi.
    Rum Hükümeti’nin, yeni Başsavcı Yorgos Savvidis’in görüşlerini ortaya koymaya hazır olduğu zaman, ileriki günlerde Maraş konusuyla meşgul olacağını belirten gazete sözde “Maraş Belediyesi’”nin de Hukuk Dairesi’nin “yeni liderliğinden” konu hakkında haber beklediğini de yazdı.
Habere göre sözde “Maraş Belediye Başkanı” Simos Yoannu gazeteye yaptığı açıklamada gelecekte ne yapılacağı noktasında bilgilendirmeye sahip olmak için Başsavcı’dan konuyu hukuki açıdan incelemesini  beklediklerini ifade etti.
Yoannu, Başsavcı tarafından bilgilendirilmeyi beklemeleri dışında gelecek çarşamba günü de avukat Ahilleas Dimitriadis ile bir araya geleceklerini, bu bağlamda her iki görüşü dinledikten sonra da Rum Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığıyla iletişime geçeceklerini söyledi.

Uluslararası boyutu var
   Bakan Kudret Özersay’ın “Maraş’ın açılmasının hayata geçirilmesinin ezberlenen dört cümleyle uygulamaya konulacak bir konu olmadığı, uluslararası toplum tarafından mümkün olan ve kabul edilecek olan önerilerin sunulmasına ve de muhtemel incelemeye de gerekesinim olacak” şeklindeki açıklaması da haberde hatırlatıldı.
   Gazete Özersay’ın  açıklamasında “asıl önemli olan bunun uluslararası boyutudur” ifadesini    kullanarak Maraş konusunu enternasyonalize ettiğini yazdı.
    Habere göre Rum avukat Ahilleas Dimitriadis, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan başvurularla “kurumsal yasallaşma” tehlikesinin var olup olmadığı şeklindeki bir soru üzerine gazeteye yaptığı açıklamada, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını savundu.
Dimitriadis, bunun bir yanılgı olduğunu, “işgal altındaki topraklarda, Türkiye’nin kontrolünden başka bir şeyin bulunmadığını” iddia etti.
   Gazete aynı haberinin içerisinde eski Rum Başsavcı’nın 17 sayfalık raporunda, KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’na yönelik başvurunun sürprizleri gizlemesinin mümkün olduğunu, örneğin; iade yerine tazminat ya da Kıbrıs Rum mal sahibinin Kıbrıs Türk idaresi altında olması önerisinin olabileceğinden söz ettiğini yazdı.
   Gazete raporda, geri dönüşün ve tazminatın reddedilmesine yönelik her iki durumun da öngörülemeyen sonuçları beraberinde getireceğinden de söz edildiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474