banner564
banner556

Mücadele sürecek

Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriyu “Ne işgale, ne de bölünmeye razıyız” dedi

Mücadele sürecek

   Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Annita Dimitriyu katıldığı bir anma etkinliğinde yaptığı konuşmada “Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki katı tutumuna rağmen, çabalarını sürdürdüklerini, aynı zamanda gözü pek bir şekilde, ne işgal ne de bölünmeyle uzlaştıklarını” öne sürdü.
   Dimitriyu, Türkiye’ye uluslararası toplum tarafından etkili bir şekilde baskı uygulanması için, çabalarını bu yöne doğru, siyasi, diplomatik ve parlamentolar arası düzeyde artırdıklarını da ifade etti.
   BM Güvenlik Konseyi’nin, kapalı bölge Maraş konusunda, Güvenlik Konseyi kararlarında kayda geçirilen tutumunu selamladıklarını da dile getiren Dimitriyu, bu tutumun Ankara’nın yönlendirmeleri ve tahriklerine rağmen değişmediğini savundu.
   Ancak bunun yeterli olmadığını ve arzularının müzakerelerin BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu ve üzerinde hemfikir olunan çözüm temeli çerçevesinde yeniden başlaması olduğunu ifade eden Dimitriyu, Ankara ve Kıbrıs Türk liderliğinin sistematik bir şekilde ileriye götürdüğü iki devlet çözümünü ise kesinlikle reddettiklerini ifade etti.
   Dimitriyu, Kıbrıs sorununun adil çözümünü arzu ettiklerini ve bunun için mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.

Petridis: Kritik bir süreç var

    Savunma Bakanı Haralambos Petridis ise başka bir anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, içinden geçilen dönemin oldukça kritik olduğunu vurgulayarak “tırmanan Türk eylemleri ve provokasyonlarını, egemenlik haklarını koruyarak, ihtiyatlı ve soğukkanlı bir şekilde ele almaları gerektiğini” kaydetti.
   Türkiye’nin, kapalı bölge Maraş, Karpaz yarımadası ve sözde Rum MEB’indeki faaliyetleriyle, adanın nihai bölünmesini ileriye götürerek, yeni oldubittiler yaratmaya çalıştığının açık olduğunu da iddia eden Petridis, Türkiye’nin agresifliğiyle birlikte, Doğu Akdeniz’in geniş bölgesindeki istikrar ve güvenliği her gün tehlikeye attığını, aynı zamanda bölgedeki başka devletlerin çıkarlarını da zedelediğini ileri sürdü.
   Rum Yönetiminin hava savunma sisteminin düzeyinin yükseltilmesi ve modernizasyonuyla ilgili bir soru üzerine ise Petridis, hava savunmasının düzeyinin yükseltilmesi konusunda hareket ettiklerini, geriye kalan konularda ise yarın bir basın toplantısı düzenleneceğini ve bu toplantıda daha fazla ayrıntı verileceğini sözlerine ekledi. 

banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 1 yıl Önce

Yanına yeni duzulencileri de al gel fiziğin de fena değilmiş Osmanlı zamanındaki Rum dilberleri gibisin

Akın Tangül
Akın Tangül - 1 yıl Önce

İşte söylediğim bu zihniyettir,hep aynı, değişmiyor,hep kendileri haklı, doğru, bizler ve Türkiye işgalci, saldırgan, bunlarla nasıl çözüm, barış olacak,hava savunma sistemlerini güçlendireceklermiş,Türk uçaklarını vuracaklar,belli Avrupa devletlerini yanınıza alıp Haçlı ordusuyla Turkiyeyi mi vuracaksınız,bu hastalıklı bir zihniyet değil midir,biz mi sebep olduk bunlara,siz bize EOKAyı,Enosisi,Akritas planını, 15temmuz Yunan darbesini,katliam çukurlarındaki insanlarımızı, çocuklarımızı izah edin önce

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473