banner564
banner556

Ok yaydan çıkıyor

İzvestia gazetesi, Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağını, doğrudan uçuşlara başlayabileceğini yazdı

banner587
Ok yaydan çıkıyor

   Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açma ve doğrudan uçuşlara başlama girişimler olduğu iddia edildi.
Rum basını, konuya ilişkin haberi Rusya'da yayın yapan İzvestia gazetesine dayandırarak verdi. 
Politis, Rus üst düzey yetkilileri ve Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki büyükelçiliğinden yapıldığı iddia edilen açıklamalara ilişkin haberi, “Rusya’dan Doğrudan Uçuşlar Konusunu Yeniden Gündeme Getiriyorlar – Izvestia: 10 Bin Rus’un Yaşadığı İşgal Bölgelerinde Tanınma Olmadan Konsolosluk Açılması” başlıkları altında duyurdu.
   Alithia gazetesi ise haberi “Ok Yaydan Çıkıyor – Rus Gazetesi Izvestia İşgal Bölgeleriyle Uçuşlar Konusunun Kalkışa Geçtiğini Yazdı” başlığıyla manşet ve iç sayfalarından verdi. “Izvestia” gazetesindeki habere daha geniş yer verilen haberde, Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliğinin doğrudan uçuşlar ve KKTC’de konsolosluk açılması konusunda açıklamada bulunduğunu aktardı.
Habere göre, Rus Büyükelçiliği; “Özel bir Kıbrıslı Türk havayolu şirketinin Rus havayolu şirketleriyle işbirliği yapma girişiminden haberdar olduklarını ancak konunun yüksek sesle dile getirilen arzuların ötesine geçmediğin” öne sürdü.
   Açıklamada ayrıca, “KKTC’de yaşayan Rus vatandaşlara hizmet verilebilmesi için Lefkoşa’nın kuzeyinde konsolosluk açılması konusunun son dönemde Kıbrıs hükümetiyle görüşülmekte olduğu ve konunun değerlendirme aşamasında bulunduğu” ifade edildi.
   Haravgi gazetesi ise konuya ilişkin haberini “Rusya’yla Hükümet Arasında İşgal Bölgelerine Konsolosluk Açılması Konusunda İstişare” başlığı altında verdi.
   Gazete, Alithia'dan farklı olarak, Rusya’nın Güney Kıbrıs büyükelçiliğinin, KKTC’de konsolosluk açılmasının Rum hükümetinin onayı olmadan gerçekleşmeyeceği ve hiçbir şekilde diplomatik tanınma anlamına gelmeyeceğinin garantisini verdiğini yazdı. 

banner571

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2022, 09:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

Yeni Egemen külliyemizde Kıbrıs Cumhuriyetinin Görüşmekte olduğu Rusya’ya tanınmayan KKTC’de ofis açmak veya açmamak için onay verip vermeyeceğini bayram edip kutlayalım !!!!

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473