banner556

Ortadoğu’da bir ilk

Rum Yönetimi, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’la ortak bir güç oluşturma konusunda ileri adımlar attı

Ortadoğu’da bir ilk

   New York’ta bulunan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, çok sayıda baanla görüşmeler yaparak, önemli projeleri ele aldığı bildirildi.
   Fileleftheros gazetesi, Hristodulidis’in BM Genel Kurulu çerçevesinde sonuçları oldukça olumlu olan diplomatik eylemlerde bulunduğunu ve böylelikle, bazı çok taraflı toplantılar yapılmasını sağladığını yazdı, özetle şöyle devam etti:
1-Kıbrıs, İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri: Orta Doğu’ya ağırlık verilecek toplantı, türünün ilk örneği olacak.
2-Fransa, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır: 3+1 toplantı şeklinde gerçekleşecek toplantıyla Fransa, Doğu Akdeniz’de var olduğu mesajını vermek istiyor. Bu yöntemle ayrıca, Türkiye’nin Fransa’nın Doğu Akdeniz’de rolü olmadığına dair ifadelerine yanıt vermiş olacak.
3-ABD, İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan: Artık klasikleşmiş olan 3+1 toplantıyla Washington bir önceki hükümet döneminde başlatılan durumu devam ettirmek istiyor. Bu toplantının gerçekleştirilmesi, ABD’nin bölge ülkeleriyle olan ilişkilerinden vazgeçmemek niyetinde olduğunu gösteriyor.

Hindistan ile güçlü ilişki

   Gazete devamla, Güney Kıbrıs ile Hindistan arasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kurulduğu günden bu yana oldukça iyi ilişkileri içerisinde olduğunu ve Hristodulidis’in de New York’taki temaslarına başlar başlamaz görüştüğü ilk mevkidaşlarından birinin, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar olduğunu yazdı.
  Hristodulidis’in Jaishankar ile bölgesel ve uluslararası konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduğunu kaydeden gazete, iki bakanın Güney Kıbrıs ile Hindistan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Hindistan’ın Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Arap Körfezi ülkelerinde gelişen bölgesel iş birliğine katılımını ele aldığını belirtti.
   Gazete, Hristodulidis’in Jaishankar’a, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmamasına rağmen Hindistan’ın Güney Kıbrıs’ın tezlerine verdiği destekten ötürü teşekkürlerini sunduğunu yazdı.

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473