banner564

Panik var

ABD ve İngiltere, Kuzey Kıbrıs’a yerleşen Rusların sayısındaki artıştan endişeli

Panik var
banner598

  Yabancıların KKTC’den taşınmaz mal satın alması konusunun, 22-25 Ağustos tarihlerinde Lefkoşa’nın Rum kesiminde düzenlenen Dış Rumlar Kongresi çerçevesinde ele alındığı bildirildi.

   Fileleftheros gazetesi;  yabancı büyükelçilerin katıldığı Yuvarlak Masa toplantısında konunun etraflıca ele alındığını; özellikle ABD Büyükelçisi ve İngiliz Yüksek Komiserinin KKTC’deki Rus varlığı üzerinde durduğunu bildirildi.
   Fileleftheros “‘KKTC’ Ruslar İçin Kara Delik… ABD ve İngiltere İşgal Bölgelerindeki Rus Varlığından Endişeli… İşgal Rejimi Yabancılara 7 Bin Taşınmaz Mal Alımı ‘İzni’ Verdi” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rusların KKTC’yi “kara delik olarak gördüğünü ve ondan yararlanmak istiyor göründüğünü, bu durumun Washington ile Londra’da “alarm zili çaldığını” yazdı.
   Yuvarlak Masa toplantısında Güney Kıbrıs’taki “Rus sorununun” KKTC’ye taşındığından söz eden ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Julia Fisher ve İngiliz Yüksek Komiseri İrfan Siddiq’ın Rusların KKTC’de oluşturduğu durumdan “kaygı” belirttiğini yazan gazete “İranlıların ve İsraillilerin de topluca taşınmaz mal satın alımı yaptığına” dikkat çekti.
   Habere göre Fisher “Kuzey’den taşınmaz mal satın alan Ruslar meselesi bizi çok ilgilendiriyor ve bu, hükümetlerimiz arasındaki görüşmelerin bir parçasını oluşturuyor. Bu konuda Ada’nın tamamı için bir yaklaşım izliyoruz. (Rusya’ya) Yaptırımlardan kaçılmasını göğüslemek için nasıl olduğunu düşünüyor, paraları izliyor, takip ediyor ve Yasadışı finansla başa çıkabilmek için çalışıyoruz” dedi.
İrfan Siddiq ise “Ruslar ve Ruslar tarafından kara para aklanması sorununun” Kıbrıs’ın Güneyinden Kuzeyine geçtiğini, bunun kendileri açısından bir zorluk olduğunu söyledi “(Rusların) bu faaliyetlerinin gerek Kıbrıs’a gerek bölgeye olumsuz etkisi olmasın diye tanımıyor olmamıza rağmen Kuzey’in makamları ile işbirliği yaptık” ifadesini kullandı.

İsrail elçisi farklı düşünüyor

   Gazete haberinin “İsrail Ellerini Yıkıyor” başlıklı bölümünde Yuvarlak Masa toplantısında İsrail Büyükelçisi Oren Anolik’e Ruslar dışında İsraillilerin de KKTC’den taşınmaz mal satın aldığını hatırlatılarak İsrail hükümetinin bu konuda ne tür faaliyetler üstlendiği sorulduğunu yazdı.
Habere göre Anolik “İsrail hükümetinin bu konuda yapacak fazla bir şeyi olmadığını, yapılacakların Rum yönetimiyle koordineli yapılması gerektiğini” söyledi.
   İsraillilerin çoğunluğunun Kıbrıs’ta olup bitenin ne olduğundan habersiz olduğunu belirterek Rum yönetiminin ve İsrail Büyükelçiliğinin, durum hakkında bütün dünyadaki insanları bilgilendirmek için daha fazlasını yapabileceğini, İsrail hükümetini bu konuda bir kampanya yapılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.
   Oren Anolik “hukuki açıdan fazla bir şey yapılamaz çünkü İsrail yasalarından hiçbiri ihlal edilmiyor, ihlal edilen Kıbrıs yasalarıdır ve bu yasaların ihlali konusunda ne yapması gerektiğini Kıbrıs hükümeti düşünmelidir. Maalesef bu sorun vardır ve bazıları durumu ekonomik çıkar sağlamak için kullanıyor ancak genel ikili ilişkilerimiz etkilenmiyor” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hssan Nuri
Hssan Nuri - 10 ay Önce

Rum Mülklerini SATMAYI hemen durdurmalıyız Şerefiye Vergisini hemen hayata geçirip TMK çalıştırmalıyız ! Aksi halde Çemberin her gün daraldığı KKTC’de Türkleştiremedigimiz Bizim olmayan Mülkleri gelene gidene SATMAKLA bedelini er geç bir gün ödeyeceğiz Bu kötü gerçeği neden Çocuklarımıza Torunlarımıza Brakmak istiyoruz acaba ? K/Türkler bu kadar mı vicdansızdır ?

Turkish power
Turkish power - 10 ay Önce

Mr muhip seyimden asagi kasimpasa gidak gidak cok mu korkuyorsun

Turkish power
Turkish power - 10 ay Önce

Ne vicdansizligi rumlara vicdansizlik mi yaptigini zannedip vicdan azabi mi cekiyorsun

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473