banner493

Zirve öncesi mesaj verdi

Anastasiadis “hedefimiz federasyon trenini rayda tutmaktır” dedi

Zirve öncesi mesaj verdi
banner432

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Cenevre öncesinde, 5+BM konferansındaki hedefini Filefeftheros gazetesine açıkladı. Anastasiadis, Cenevre’deki amacının “federasyon trenini rayda tutmak” olduğunu söyledi.

   Fileleftheros gazetesi Anastasiadis’in açıklamalarını “Ortak Zemin Arayışında- Cenevre Seyahati Öncesinde Anastasiadis, 5’li Konferanstaki Hedefi ile İlgili Fileleftheros’a Konuştu” başlıklarıyla aktarırken Birleşmiş Milletler’in Cenevre’deki yeni çabasının temel hedefinin Kıbrıs sorunundaki diyaloğun devam edebilmesi için ortak zeminin bulunması olduğunu yazdı.
   Habere göre Anastasiadis açıklaması çerçevesinde Cenevre’de yaratıcı bir şekilde ve temel bilindik parametrelerden sapmadan, iki kesimli iki bölgeli federasyon trenini raylarda tutmayı amaçladığını söyledi.
   Anastasiadis, Cenevre’de, BM Genel Sekreteri’nin önünde, katılımcıların her birinin niyetinin sınanacağını savunurken Türk tarafınca kamuoyu önünde yapılan açıklamaların, gayriresmî konferans konusunda yüksek beklentilere olanak tanımadığını da iddia etti.
Anastasiadis açıklaması kapsamında Kıbrıs sorununun müzakerelere dönmesini de önemli olarak addetti.

banner499
   Kıbrıs sorunu konusunda yarın önemli bir görüşmenin gerçekleştirileceği, bu görüşmeden ne beklediği ve Kıbrıs sorununun müzakerelere dönmesi olanağının bulunup bulunmadığı şeklindeki soru üzerine Anastasiadis, 2017 Temmuz ayında, Crans Montana’daki başarısızlığın ardından ilk görüşme olacağına dikkati çekerken bunun tek başına kritik bir görüşme olduğunu, zirve kapsamında Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden canlanmasını başarılabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.
    Diyaloğun, bugüne kadar bilindiği şekliyle iki kesimli iki toplumlu federasyon rayında mı olacağı yoksa başka bir çerçeve için raydan çıkılıp çıkılmayacağı şeklindeki soru üzerine Anastasiadis, kamuoyu önündeki açıklamaların yüksek beklentilere izin vermediğini ancak Cenevre’de, Türk tarafının kamuoyu önünde dile getirdiklerini tekrar etme girişiminde bulunması durumunda Türkiye’nin muhtemelen zor bir durumda kalacağını savundu.

İki toplumun da yararına

    Anastasiadis, işlevsel devletin Kıbrıslılara, Kıbrıslı Rumlara, Kıbrıslı Türklere güven duygusunu aşılayacağını söyledi.
   AB’nin yokluğunun olumsuz bir gelişme olup olmadığı şeklindeki soru üzerine Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin, kendisinin arzu ettiği statüde olmasa da konferansta yer alacağını belirtti.
Anastasiadis sözlerinin devamında bunun kendilerini memnun etmeyen bir unsur olduğunu da ekleyerek, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından da AB üyesi olacağı için, Kıbrıs ile ilgili alınacak kararlarda damgasını vurması için ileriki müzakere aşamasında Avrupa Birliğinin katılımının garanti altına alınması gerektiğini söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 3 hafta Önce

Tutarsın da neyi acaba

banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460