banner564
banner556

12 Nisan ‘Kapalı devre’ turizm başlıyor

Turizm Bakanı Ataoğlu ‘Kapalı devre’ turizm uygulamasının 12 Nisan’da başlayacağını açıkladı

12 Nisan ‘Kapalı devre’ turizm başlıyor

  Sağlık Bakanı Üstel’den sonra Turizm Bakanı Ataoğlu da ‘Kapalı devre’ turizm uygulamasının 

12 Nisan’da başlayacağını belirterek, bu konuda kriterleri belirlemek üzere sektör temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini açıkladı.
   Turizm faaliyetlerine güvenli bir şekilde başlama kararlılığında olduklarını söyleyen Ataoğlu ‘kapalı devre’ turizm modeliyle ilgili kriter ve tedbirlerin kamuoyuna duyurulacağını ifade etti. Bu arada Covid-19 karantina takip sistemiyle ilgili protokol dün imzalandı.  

banner571

Turizm örgütleriyle toplantı yapıldı
Toplum sağlığını gözeterek, ülke ekonomisinin en önemli sektörü turizmin yeniden hareketlendirilmesi adına alınacak önlem ve tedbirleri görüşmek gündemiyle, geçtiğimiz hafta ilk toplantısını yapan Turizm Üst Kurulu, dün Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştirdi.
Turizm sektör temsilcileriyle bir araya gelen Ataoğlu, 12 Nisan'da “Kapalı Devre” turizm modelini, pandemi koşullarında, en güvenli şekilde başlatma kararlılığında olduklarını belirtti. 
Ataoğlu,  turizmin toplum sağlığını en üst seviyede gözeterek yeniden hareketlenmesini sağlamak amacıyla, 12 Nisan tarihinden itibaren başlatılacak olan “kapalı devre” turizm modelinin kriterlerini belirlemek amacıyla toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kriter ve tedbirler açıklanacak
Toplum sağlığını göz ardı etmeden, pandemi koşullarına uygun kriterler belirleyerek, 12 Nisan tarihinde “kapalı devre” turizm faaliyetlerini başlatacaklarını belirten Ataoğlu, sektörün bir bütün olarak hareket etmesi ve belirlenecek kriterler ile ilgili sektörün de görüşünü alarak, güvenli bir şekilde turizm faaliyetlerine başlama kararlılığında olduklarını söyledi. 
Bakan Ataoğlu, sektör temsilcilerinin açılım ile ilgili olarak ortaya koydukları önerileri, Sağlık Üst Kurulu’na ileteceklerini ve “kapalı devre” turizm modeli ile ilgili kriter ve tedbirlerin kamuoyuna duyurulacağını belirtti.

Toplantıya turizm örgütleri katıldı
“Kapalı Devre” turizm açılımı gündemi ile gerçekleştirilen toplantıya, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KIT-REB), Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (RES-BİR), Casino İşletmecileri Birliği, Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ), Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği ve Eco Agro Turizm Kooperatifi Başkan ve üyeleri katıldı.  Turizm Üst Kurul toplantısına ayrıca, akıllı bileklik konusunda kurula bilgi vermek amacı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell yetkilileri de katıldı.
Toplantıda “kapalı devre” turizm modelinde kullanılması planlanan akıllı bileklikler ile ilgili Kuzey Kıbrıs Turkcell yetkilileri tarafından bir de sunum gerçekleştirildi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Turizm Üst Kurul toplantısının ardından, “Kapalı devre” turizm modeline dahil olacak otellerin ve konaklama tesislerinin belirlenmesi amacıyla, KITOB, CİB ve KITSAB yetkilileri ile bir toplantı daha gerçekleştirdi. Toplantıda alınacak kararların, ileriki günlerde kamuoyuna paylaşılacağı da belirtildi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473