banner493

27.5 milyar uçtu

Rum Merkez Bankası’nın, batık kredilere ilişkin açıkladığı veriler paniğe neden oldu

27.5 milyar uçtu
banner432
   Rum Merkez Bankası, batık kredi miktarının, geçtiğimiz Mayıs ayı itibarıyla 27.5 milyar Euro olduğunu açıkladı. Habere göre Rum Merkez Bankası tarafından, batık kredilere ilişkin verilerin açıklanmasının ardından, bu rakam 7 milyar Euro artış gösterdi. 
   Simerini gazetesi, mülkiyete ilişkin batık kredi miktarının ise toplam 4 milyar Euro olduğunu, her 7 batık krediden birinin mülkiyetle ilgili olduğuna da dikkati çekti.
  Gazete aynı haberinin içerisinde, Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ve Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in, ipotekli malların açık artırmayla satışını öngören yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağlanması için siyasi partilerle görüşmeye devam ettiğini yazdı. Habere göre Hasikos ve Yeorgiadis  DİKO, AKEL ve Rum Vatandaşlık Hareketi ile bir araya geldi.

Mülklere polis el koyacak 

   Fileleftheros gazetesi ise, Rum Başsavcılığın, bir dava sonucunda yayımladığı bilirkişi raporu çerçevesinde, mahkeme tarafından verilen taşınabilir mülk icra emrinin polis tarafından yerine getirileceğini yazdı. Gazete polisin icra emirlerini, yani mülklere el koyma işlemlerini yerine getireceğini belirtti. 
    Gazete, Rum Başsavcılığın, raporunun, son günlerde Güney Kıbrıs’ta tartışılan ipotekli malların açık artırmayla satılması yasa tasarısına da atıfta bulunduğunu yazdı.

Bütçe Konseyi Başkanı’na tepki 
   Simerini gazetesi ise, Rum Bütçe Komisyonu Başkanı Dimitris Yeorgiadis’in gazeteye yapmış olduğu “IMF’nin Troyka Heyetinde Bulunan Delia Verkulesku'nun son açıklamalarının, devlet maaşlarının yapılandırılması için fırsat olduğu” şeklindeki söyleminin tepkilere neden olduğunu yazdı.    
    Habere göre Rum işçi sendikaları SEK, PEO ve Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Sotiris Haralambus bu açıklamaya tepki göstererek çalışanlara karşı bu saldırının sonlandırılmasını istedi. SEK ve PEO, “maaşlardan ne kadar kesinti olursa o kadar durgunluğa batılacağı” uyarısında da bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 10:08
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460