banner493

Alternatif var

Enerji Bakanı Taçoy, enerji konusunda yeni şeylerin denenmesi gerektiğini söyledi

Alternatif var
banner432

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, yenilenebilir enerji üretimi ve Türkiye’den kablo ile enerji akışını sağlayacak projenin hayat bulması konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Taçoy,“Enerji konusunda bugüne kadar uygulanan tüm projelere ek, yeni şeyler yaratma, ekleme, uygulama zamanı gelmiştir” dedi. Taçoy,  Serhatköy’de KIB-TEK’e ait yaklaşık 500 hanenin enerjisini üreten yenilenebilir enerji santrali olduğunu belirtti.
Taçoy, radikal olmaları gereken bir dönemde olduklarını çünkü mevcuttun devamının “yıkım” olduğunu belirterek, “Devamı kaostur… Bugün atacağımız her adım, geleceği kurtaracaktır. Bunun bilinci ile yeniliklerin peşinden koşmaya ve yeni şeyleri hayata geçirmek en büyük sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı. 
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Serhatköy’de KIB-TEK’e ait yenilenebilir enerji santralinde incelemelerde bulundu. 
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Taçoy incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, göreve geldikleri günden itibaren yenilenebilir enerji ve temiz enerji konusunda iradelerini ortaya koyduklarını kaydetti.  

Santraller mevcut
Taçoy, KKTC’nin 12 ay güneşi doyasıya yaşayan bir ülke olduğunu, bunun da yenilenebilir enerji üretimi için bir avantaj olduğunu belirtti. 

banner499
Serhatköy’de KIB-TEK’e ait yaklaşık 500 hanenin enerjisini üreten yenilenebilir enerji santrali olduğunu belirten Taçoy, şunları kaydetti:
“Güneş avantajını kullanabilmek için KIB- TEK yönetimi ile yoğun bir mesai harcıyoruz. Şu anda ülkede yenilenebilir enerji santrali kurulumu konusunda bir doyum yaşanıyor. Çünkü, yıllardır şu ya da bu gerekçelerle Türkiye’den kablo ile enerji akışını sağlayacak sistem kurulamadı. 
Siyasi irade olarak bu konuda kararlıyız. Sadece Türkiye’den adaya kesintisiz enerji sağlamayacak bir projeden bahsediyoruz. Aynı zamanda bu ülkenin de yeni bir yatırım aracına kavuşmasından bahsediyoruz. Yenilenebilir enerji üreterek, Türkiye’ye ve enterkonnekte sistem ile aslında bölge ülkelerine enerji satan bir ülke olabiliriz. Bu hayal değil.
Büyük düşünen, büyük düşünmekle kalmayan, bunu uygulayan bir anlayış geliştirmek zorundayız. Yanı başımızda, Avrupa’nın örnek aldığı enerji çeşitliliğine sahip bir Türkiye var. Çok kolay işbirliği yapabiliriz.”
Hasan Taçoy, özel girişimcilerin tamamladığı santraller olduğuna da işaret ederek, “Zaman buldukça, hepsi ile bir araya geleceğiz. Ülkemizin, her alanda kalkınması için, görevde olduğumuz süre içerisinde elimiz taşın altında olacaktır” ifadelerini kullandı.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460