banner556

Anavatandan tam destek

Ankara’da Oktay ile görüşen Başbakan Saner, su tünelinin ikinci etabına yönelik 100 milyon TL’lik ihalenin onaylandığını söyledi

Anavatandan tam destek

Cemre Peral YANIKER- Afet İLBAN
Başbakan Ersan Saner, Ankara temaslarının ardından yurda döndü. Saner, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile resmi görüşme için Ankara'ya ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, KKTC-TC arasındaki ilişkilerin her boyutta ele alındığı, çok gerçekçi bir toplantı yaptıklarını söyledi.
İki buçuk saat süren toplantıda KKTC ile ilgili hemen hemen her türlü projenin ele alındığını, çözüm önerilerinin ortaya konduğunu ifade eden Saner, KKTC'nin yapısal sorunlarının ortadan kaldırılması ve ekonomik olarak da ayakları üzerinde duran bir KKTC için ana vatan Türkiye Cumhuriyeti'nin tam anlamda yanlarında olduğunu bir kez daha gözlemlediklerini belirtti.
Saner, KKTC'nin uluslararası alanda da hak ettiği yeri alacağını vurguladı.
Ülkede yaşanan birçok konuyu da değerlendirdiklerini dile getiren Başbakan Saner, Covid-19 sürecine  değindi. Bu süreçte tüm dünya ekonomisi ve sağlık sisteminin çok ciddi bir sınavdan geçtiğini ifade eden Saner, KKTC'nin de aynı sınavdan geçtiğini söyledi.

"Rekabet üstü bir değerimizin olduğu ortada"
KKTC olarak değerlendirdiğinde, rekabet üstü bir değerin ortada olduğunu kaydeden Başbakan Saner, gerek Covid-19'a yakalanan insan sayısı, gerekse hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısına bakıldığında KKTC'nin dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.
Ana vatan Türkiye'ye ilk yaptığı resmi ziyarette 23 Aralık tarihinde 500 bin aşı hedefleri olduğuna dikkat çeken Saner, 500 bin aşı hedefini TC'nin katkılarıyla gerçekleştireceklerini kaydetti. Bu nedenle TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a teşekkür eden Saner, 500 bin aşı hedefinin, toplumun büyük çoğunluğunun aşılanarak, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi adına yapılmış bir çalışma olduğunu belirtti.
Yüz yüze eğitimin eylül ayında başlaması için KKTC’nin hazır olduğunu, paralel olarak da turizmde temmuz ve ağustos aylarında iyi bir ivme yakalanabileceğine işaret eden Saner, temmuz ayının başı itibarı ile gerek eğitim gerekse turizm sektöründe çalışan tüm KKTC vatandaşlarının aşılanacak olmasının en önemli artı olduğuna vurgu yaptı.
Ana vatan Türkiye'den adaya gelen ve geçmiş günlerde açılışı gerçekleştirilen su tünelini hatırlatan Saner, tünelin ikinci etabı olan 4 km'lik boru hattının döşenmesi ve Güzelyurt Ovası ile Mesarya Ovası'nın suya kavuşması için yaklaşık 100 milyon TL'lik ihalenin onaylandığını da açıkladı.

"TÜK'ün 12 milyonluk borcu silindi"
Toprak Ürünleri Kurumu'nun (TÜK) 12 Milyon TL'lik borcunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın onayı ile silindiğini belirten Saner, bunun da KKTC'de çiftçinin, üreticinin yanında bulunmak anlamında çok ciddi bir artı değer kattığını söyledi.

 “20 Temmuz’da temel atma töreni yapılacak”

Başbakan Saner, göreve geldiklerinde imzaladıkları ulaşım ağı, e-devlet, belediyeler ve Kıbrıs’taki üniversitelerle ilgili 4 protokolün son çalışmalarını teker teker inceleme fırsatı elde ettiklerini kaydetti.
Saner, protokoller çerçevesinde, 20 Temmuz’da Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nun açılacağını ve e-devlet veri merkezinin temel atma töreni gerçekleştirileceğini duyurdu.
Maliye Bakanlığının geçen günlerde e-faturayı gündeme taşıdığını da hatırlatan Saner, bu sayede KKTC’nin gelirlerinin artması adına sistemin denetlenmesi için ciddi bir avantaj elde edildiğini ifade etti.
Saner, belediyelerle ilgili olarak da tarım, hayvancılık, özel sektörü içerecek şekilde gerekli kaynak paketlerinin serbest bırakılması için gerekli talimatların yine TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından verildiğine değindi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472