banner564

Bilinen şartları tekrarladı

Guterres ile görüşen Cumhurbaşkanı Tatar, müzakerelerin ‘kaldığı yerden’ başlamasını kabul etmedi

Bilinen şartları tekrarladı
banner598

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki devletin iş birliğine dayalı gerçeklerden yola çıkılarak bir çözüm bulunabileceğini işaret ederek Kıbrıs Türk halkının sonsuza dek bir çözüm için beklemeyeceğini, devleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yola devam edeceğini söyledi.
Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.
New York'taki BM Genel Merkezi’nde yer alan görüşme, New York saati ile 12.00, KKTC saati ile 19.00’da gerçekleşti.
Görüşme sonrası BM Genel Merkezi’nde görüşme hakkında basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri’ne Kıbrıs konusu ile ilgili Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü pozisyonunu anlattığını ifade etti, haksız izolasyon ve ambargoların kaldırılması gerektiğini vurguladı. Tatar, müzakerelerin Crans Montana’dan kaldığı yerden başlamasının mümkün olmadığını federasyon zemininin tüketildiğini de söyledi.
Kıbrıs’ta iki devlet ve iki halk bulunduğuna işaret eden Tatar, 60 yıldır sürdürülen müzakerelerden bir sonuç elde edilemediğini kaydetti.

Federasyon tüketildi
Tatar, ortaklık cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulmasının ardından müzakerelerin yıllarca sürdüğünü, en son Crans Montana’da çözüm bulunamadığı tespiti sonrası da federasyonun tüketildiğini anlattı. Bu süreçte birçok BM temsilcisinin değiştiğini, şimdi de BM Genel Sekreteri'nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın yeni ve resmi bir sürece geçilebilmesi için ortak zemin var mı yok mu araştırması yaptığını ifade eden Tatar, Kişisel Temsilci’yi görev tanımının belirlediği çizgiler kapsamında destekleyerek uyum içinde çalıştıklarını kaydetti.
Kıbrıs Türk halkına yönelik uygulanan doğrudan uçuş, doğrudan ticaret, spor, kültürel ve diğer ambargoların haksızlığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bu ambargoları kabul etmediklerini vurgulayarak uluslararası camiadan bu haksızlığa son vermesini istedi.
Tatar, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünü tek başına kullandığını, adanın tek hükümeti gibi kabul edildiğini, Annan Planı’na “Hayır” demesine rağmen AB’ye kabul edildiğini, ancak Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı halk bulunduğunu, bunun da tüm kesimler tarafından bilindiğini vurguladı.

“Haksızlıklara dikkat çektim”
Kıbrıs’ta iki devletin iş birliğine dayalı gerçeklerden yola çıkılarak bir çözüm bulunabileceğini işaret eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının sonsuza dek bir çözüm için beklemeyeceğini, devleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yola devam edeceğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, soruları da yanıtladı. Tatar, Genel Sekreter’e Kıbrıs’taki gerçekleri, Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu anlattığını ifade ederek, görev süresinin sonunda Holguin’in raporunu bekleyip göreceklerini söyledi. Tatar, ambargoların haksızlığına işaret ederek, AB ve diğer uluslararası camia tarafından verilen sözlerin tutulmamasını eleştirdi.
Tatar, Kıbrıs sorununun; Rumların Kıbrıs’ın hükümeti gibi kabul edilip, Kıbrıs Türk halkının görmezden gelinmesi ve ambargolar altında tutulması olduğunu söyledi. Tatar, tüm bunları Genel Sekreter’e anlattığını, Türkiye’nin desteğiyle iki devletli çözüm vizyonunu sürdürdüklerini ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının çözümden yana olduğunu, bu yönde iradesini sürdürdüğünü Annan Planına “evet” dediğini, ancak verilen sözlere rağmen ambargoların devam etmesinin kabul edilmez olduğunu vurgulayan Tatar, özellikle doğrudan uçuşlar, doğrudan ticaret, spor gibi alanlardaki ambargoların kabul edilemez olduğunu, 60 yıldır BM tarafından bunların devam ettirilmesinin adanın gerçekleriyle örtüşmediğini anlattı.

BM ve AB politikasını gözden geçirmeli
Tatar, Kıbrıs sorununun devam etmesinin de bundan dolayı olduğunu ifade ederek, BM ve AB’nin Kıbrıs’taki politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı görüşmelerde bu konuları anlattığını, bir taraf devlet bir taraf toplum muamelesi gördükçe soruna çözüm bulunamayacağını kaydetti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

Direk Uçuşların Başlamaması ve izosyanlarin kalkmasını istemeyen Ercan ve Mağusa Limanın Dünyaya Açılmasını Reddeden Sayın Cumhurbaşkanımızın te Kendisidir ! Açıl Ceza Evi KKTC’de Yaşamaya devam !!

Öz
Öz - 2 ay Önce

Bu boş beleş laflar için taa Amerika’ya gitmesine gerek yoktu. Sayesinde yine Kıbrıslı Türkler çözüm diye diye yok olacaklar.

Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

Çözüm olmadan Kırk Yılda batırıp Talan ettiğimiz KKTC’nin Kırk yıl Sonrasını Düşünmek bile İnsanı Korkutuyor !

Girne'den
Girne'den - 2 ay Önce

Bakanlar Kurulu, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) Yasası uyarınca, 444 Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ve 25 kişi üçüncü devlet uyruklu olmak üzere toplam 469 yabancı uyruklu kişiye taşınmaz mal satın alma izni verdi. İlgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu şartlar varken,rant kapıları sonuna kadar açıkken neden bir anlaşma istensin ki! Tatar paramızla istediği yere tatile gidiyor zaten....Bu toplum madem ki böyle istedi buna da katlanmasını bilecek..Beter olsunlar..Türkiyede halk kefeni yırttı ama burada kimbilir??

Girne'den
Girne'den - 2 ay Önce

Yani kısacası hummalı bir şekilde topraklarımız satılıyor ve kimsenin sesini çıkardığı yok...Muhalefet çok yetersiz...Uzak değil yakında biz de bu memlekette Filistin'in düştüğü duruma düşeriz korkarım...

KKTC
KKTC - 2 ay Önce

KKTC yoluna devam.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473