banner564

Birlik çağrısı yaptı

Fikri Ataoğlu tek aday olarak girdiği kurultayda, DP’nin 5’inci genel başkanı oldu

Birlik çağrısı yaptı
banner598

 Raif UZKAN

Demokrat Parti’nin (DP) 11. Olağan Kurultayı gerçekleştirildi. Fikri Ataoğlu tek aday olarak girdiği kurultayda, DP’nin 5. Genel Başkanı oldu.
Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve Divan Başkanlığını İsmail Başarır’ın yaptığı kurultaya DP Kurucu Başkanı Mustafa Adaoğlu’nun yanı sıra, Eski başbakanlardan Hakkı Atun, Genel Sekreter Afet Özcafer, bir önceki Genel Başkan Serdar Denktaş ve çok sayıda partili katıldı.
Kurultay’da DP Genel Sekreteri ve Başkan Vekili Afet Özcafer, DP'nin kurucu Başkanı Mustafa Adaoğlu, DP'nin ilk Başbakanı Hakkı Atun, DP'ye 21 yıl genel başkanlık yapan DP Milletvekili Serdar Denktaş birer konuşma yaptı.

Denktaş’ı rahmetle andı

Kurultayda son konuşmayı yapan DP milletvekili ve kurultaydaki tek başkan adayı Fikri Ataoğlu, DP'nin yola çıktığı 1992 yılından bugüne kadar emek verenleri selâmladı, fikirleri, siyaseti ve güçlü kişiliği ile her daim rehberleri olan Lider Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle andığını belirtti.
Ataoğlu, DP'nin siyasi tarihin önemli bir demokrasi savaşçısı olduğunu belirterek, 1993’te ilk DP hükümetiyle Kıbrıs Türk halkının daha çok özgürlük ve demokrasi ile tanıştığını vurguladı.
Daha güzel ve daha adil bir KKTC, daha çok demokrasi, özgürlük, üretim ve refah için DP'nin ileriye taşınması gerektiğini belirten Fikri Ataoğlu, “Bu ülkeye gönül vermiş hiç kimsenin köşeye çekilme hakkı yok. Evlatlar göç ederken sessiz kalma hakkı da yok. KKTC için emek verirken yorulma hakkımız ise hiç yok. İşte bu nedenle tek yapmamız gereken şey yeniden bir araya gelmek” dedi.
Ataoğlu, siyasetin halk için yapıldığını, ancak halkın bugün siyasetten soğuduğunu, siyasetçiye güvenmediğini belirterek, siyasetin yeniden insan odaklı zemine taşınması gerektiğini söyledi.
En temel hedeflerinin geleceğin siyasetini inşa etmek olduğunu ifade eden Ataoğlu, hiçbir ideolojinin esareti altına girmeden geleceğin DP'sini yaratacaklarını kaydetti.

“Tek güvencemiz Anavatan Türkiye”
Ataoğlu, “Tek ülkümüz KKTC, tek güvencemiz Anavatan Türkiye, tek odağımız halkımız. Bunun için yollara düşmek gerekirse düşeceğiz. Sistemde bir dönüşüm gerekiyorsa öncüsü olacağız. Yaşlıların tecrübesinden yararlanacağız, kadınların üretim ve siyasette daha çok yer almasını sağlayacağız, gençlerin göç etmesini önleyeceğiz” dedi.
Kıbrıs Türk halkının sadece bugünü düşünerek geleceğe hazırlanamayacağını, plansız, programsız ve vizyonsuz geleceğini kurgulayamayacağını belirten Ataoğlu, DP'den başlayarak geleceği kurgulayacaklarını söyledi.
Ataoğlu, bu çerçevede ilk olarak DP'nin “Vizyon 2033”ünü hayata geçireceklerini belirterek, “Vizyon 2033 ile Cumhuriyetimizin 50’nci yılını hep birlikte taçlandıracağız. Vizyon 2033 güvenli ve huzurlu bir KKTC, üreterek büyüyen, büyüyerek güçlenen bir KKTC, yolsuzluk ve rüşvet ile etkin mücadele, planlı bir gelecek, pozitif siyaset, göç etmeyen bir gençlik, çevreyi önemseyen bir KKTC üzerinden yürüyecek” dedi.

“Hayalim 2033’te güçlü bir KKTC”
Ataoğlu, “KKTC’yi 2033 hedeflerine ulaştırmak için yola çıkıyorum. Bu yolda, hizmet aşkım ve gönül bağım tek rehberim. Tek hayalim 2033’te güçlü bir KKTC. Tek rüyam 2033’te güçlü bir cumhuriyet. Biliyorum ki bu hayaller hepimizin hayali. Bu yüzden 2033 için sizleri hep birlikte mücadeleye davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474