banner564

‘Bu devran dönecek’

Gaziveren'de vatandaşlarla bir araya gelen HP lideri Özersay, hükümeti eleştirdi, kalıcı olmadığını söyledi

‘Bu devran dönecek’
banner598

Halkın Partisi (HP) deprem nedeniyle ara verdiği bölge ve köy ziyaretlerine yeniden başlayarak Gaziveren’de vatandaşlarla bir araya geldi. 
HP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyaret sırasında bir konuşma yapan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay devleti eleştirerek  “Gaziveren de dahil Kıbrıs’ın her tarafında Kıbrıs Türkü'nün ortaya koyduğu milli mücadele devletimiz bu hallere düşürülsün diye verilmedi. Hiçbir siyasi yapı halka rağmen ayakta kalamaz, o nedenle bugün içinde bulunduğumuz durum ve bu gayrimeşru hükümet kalıcı değildir, bu günler geçecek ve bu devran dönecek, bunu hep birlikte göreceğiz, güzel günler göreceğiz” dedi.
Halkın Partisi Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan deprem nedeniyle 40 gün süreyle ara verdiği bölge ve köy ziyaretlerine yeniden başlayarak Gaziveren’de vatandaşlarla bir araya geldi.
Ziyaret sırasında Özersay’a Halkın Partisi Güzelyurt İlçe Başkanı Ramadan Durmazer, Sine-i Millet Komisyonu Başkanı Çağın Çağatay Karataş, Tarım Komitesi Başkanı Turgut Alas, Halkın Partisi Lefke İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle parti yönetiminden isimler eşlik etti.

HP siyasetten değil Meclis’ten çekildi
Vatandaşların Halkın Partisi’nin sine-i millet kararı alarak Meclis’ten çekilmesi konusundaki sorularını da yanıtlayan HP lideri Özersay “Halkın Partisi siyasetten değil Meclis’ten çekilmiştir. Yapılacak ilk genel seçimde yer alacak. Halkın Partisi halk iradesi yok sayılarak kurdurulan bu hükümetin Meclis’te oyuncağı olmayı, bu garipliği, antidemokratik durumu normalleştirmeyi, bunun parçası olmayı kabul etmemiştir” dedi.
Meclis’te halkın yararına olmayan, devleti küçük düşüren durumun herkesin gözü önünde devam ettiğini savunan Özersay “durmadan komiteler kurup iş yaparmış gibi davrananlar hal yasası gibi aslında uygulanamayacağını bildikleri ya da bu haliyle uygulandığında üreticiye değil toptancıya hizmet edeceğini bildikleri yasayı geçiriyorlar. Üstelik ana muhalefet partisi CTP de buna oy birliği ile destek veriyor. Anayasaya aykırı seçim tarihi belirliyorlar, Anayasaya aykırı yasalar geçiriyorlar ve Meclis’te kalan muhalefet de istemese de buna ortak olmak zorunda kalıyor. Bu durum sürdürülebilir değildir ve ülkede demokrasiye de hukukun üstünlüğüne de zarar verilmesine neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.   

İlkeli bir duruş sergiledik
Parti olarak demokrasiye ve halk iradesine aykırı durumların parçası olmadıklarını, "meşruiyeti tartışmalı olan hükümetle" Meclis’te sanki hiçbir şey olmamış gibi yaparak oturmak yerine bir tavır, bir duruş sergileyip Meclis’ten çekildiklerini kaydeden Özersay “Bir yıl önce meşru olmayan bu hükümetle Meclis’te birlikte iş tutmak yerine onu istifa ettirmeye odaklanılmış olsaydı bugün ülke bu noktada olmazdı”dedi.

Alas: Hal yasası popülizme kurban edildi
HP Tarım Komitesi Başkanı Turgut Alas da vatandaşların Hal Yasası konusundaki sorularını yanıtladı.

Alas, yıllardır çeşitli menfaat gruplarının karşı çıkması ve bazı siyasilerle kurmuş oldukları menfaat ilişkileri nedeniyle çıkarılamayan hal yasasının şimdi de kağıt üzerinde kalacak ve uygulanamayacak bir hale sokulduğunu savundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474