banner493

Bunun sebebi çürümüş yasa

Dikkatsizlik sonucunda karşı şeride geçerek 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın ölümüne neden olan Fatma Yakupoğulları’na sadece 4 yıl hapislik verildi

Bunun sebebi çürümüş yasa
banner432

Suna ERDEN
   İlter Taşpınar henüz 27 yaşında hayat dolu bir insandı. Yeniceköy kavşağında meydana gelen kazada hiçbir suçu olmadığı halde yaşamını yitirdiği zaman 2 yıllık evliydi. Geleceğe dair umutları vardı ama dikkatsiz bir sürücü onu yaşamdan koparıp götürdü.
   İki yıl önce meydana gelen kazaya neden olan 50 yaşındaki Fatma Yakupoğulları’nın, cep telefonuyla ilgilendiği, dikkatsiz sürüş yaptığı ve süratini düşürmeyerek karşı şeride geçtiği mahkeme tarafından da teyit edildi. Buna karşın kendisine sadece 4 yıl hapislik verildi.
   Yürürlükteki yasanın en fazla 7 yıl hapislik öngördüğüne dikkat çeken hukuk çevreleri “bu gibi konularda ana sıkıntı yargıçların elini bağlayan çürümüş yasadır” diyor.
    
Sürücüye 4 yıl ceza verildi
Yeniceköy kavşağında karşı şeride geçip, 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın yönetimindeki araca çarparak, ölümüne neden olan 50 yaşındaki Fatma Yakupoğulları, 4 yıl hapis cezası aldı.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesini oluşturan Başkan Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip ve Yargıç Umut İnan huzurunda görüşülen dünkü karar duruşmasında heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Kâtip açıkladı. Kararı okuyan Kâtip, sanığın işlediği suçun 7 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi suçlardan olduğunun altını çizdi. Ölümlü trafik kazalarının ülkemizde yaygınlık kazandığını belirten Kâtip, sürücülerin trafik kurallarına uymaması ve ihmalkar davranması nedeniyle trafikte can kayıplarının yaşandığının altını çizdi. 

İbretlik cezalar verilmeli…
Toplumun can güvenliğini tehdit altında hissettiğini, ölümlü kazaların ülkemizde travmatik bir hal yarattığını dile getiren Kâtip, ölümlü kazalara neden olan sanıklara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kâtip, sanığa verilecek cezaya karar verilirken kazanın oluş şekli, getirdiği sonuçlar ve sanığın taşıdığı kusurların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ederek, sanığın seyir halinde dikkatini cep telefonuna vermesi ve süratini salim hadde indirmemesini aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Kâtip, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm olguları değerlendirdikten sonra sanığa 4 yıl hapis cezası verdiklerini ve bir yıl süreyle motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

Dava konusu kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 10 Mart 2019 tarihinde saat 16.15 raddelerinde Lefkoşa - İskele Anayolu 4-5 kilometreleri boyunca GS 918 plakalı aracı doğu istikametine doğru kullanan Kalavaç'ta sakin Fatma Yakupoğluları’nın seyrettiği yolun üzerinde bulunan Yeniceköy yol kavşağına yaklaştığında dikkatsizliği sonucu yolun sağına geçerek o esnada karşı istikametten gelmekte olan Lefkoşa'da sakin İlter Taşpınar’ın yönetimindeki PR 959 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmaları sonucu meydana gelmişti. Çarpışma sonucunda her iki araç da yolun sağından çıkmış ve İlter Taşpınar tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460