banner564
banner556

Çetelere dikkat

Polis, Facebook üzerinden ev eşyası satarak sahtekarlıkla para toplayanlara karşı uyardı 

Çetelere dikkat

Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya üzerinden sahte satış reklamlarıyla para toplayan çetelerin sayısında artış yaşanıyor. Son zamanlarda özellikle facebook üzerinden beyaz eşya ve mobilya satışı yapıldığına dikkat çeken polis, bunlara itibar edilmemesini istedi.
Çeşitli isimler altında, ama en fazla da “Mezunum Satıyorum” adı altında yapılan facebook reklamlarına aldanan 11 kişinin, söz konusu çetelere 95 bin 800 lira kaptırdığını açıklayan polis, tespit edilen diğer bazı isimler konusunda da uyarıda bulundu. 

Mağduriyet yaşandı
Basın Subaylığı'ndan yapılan açıklamada, son günlerde, Facebook üzerinden paylaşım yapan bazı gruplar aracılığıyla, gerçekte başka şahıslar tarafından internet üzerinden satışa çıkarılan çelik ev kapıları, ev mobilyası ile beyaz eşya gibi ürünlerin, bazı kötü niyetli şahıslar tarafından sahtekarlık ve dolandırmak kastı ile kendilerininmiş gibi gösterilip satışa sunulduğu ve şahıslardan sahtekarlıkla para temin edilerek mağduriyet yaşandığı yönünde polise şikayetler yapılmaya devam edildiği belirtildi.

Bu hesaplara dikkat
Polis açıklamasında devamla şöyle denildi:
“Son olarak, Mezunum Satıyorum Kıbrıs KKTC grubu üzerinden ‘Woden Moreart’, ‘Varya Door’, ‘Ekol Çelik Kapı’, ‘Kıbrıs Outlet’, ‘2. El Ürünler’ ve ‘2. El Altım Satım’ isimli sosyal medya kullanıcılarının gerçekte kendilerine ait olmayan çelik ev kapıları, ev mobilyaları ile beyaz eşyaları, kendilerininmiş gibi gösterip dolandırmak kastı ile satışa sundukları ve vermiş oldukları banka hesaplarına para gönderilmesini sağlayarak, 11 ayrı şahıstan toplam 95,800 TL parayı sahtekarlıkla temin ettikleri tespit edilmiştir.”
Polis, benzer mağduriyetlerin yaşanmaması adına, vatandaşların sosyal medya vb. platformlar üzerinden ürün satın alacakları zaman “çok dikkatli” olmaları ve satışa sunulan ürünlerin varlığını fiziki olarak görmeden, satıcı tarafından verilecek banka hesaplarına para göndermemeleri konusunda uyardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473