banner564

Çipsiz olana ceza

Veteriner Dairesi, belediyeler ve polis ekipleri ile birlikte köpek kayıt denetimlerine başlanacağını duyurdu

Çipsiz olana ceza
banner598

Veteriner Dairesi, Köpek Kayıt Tüzüğü kapsamında, belediyeler ve polis ekipleri ile birlikte köpek kayıt denetimlerine başlanacağı ve çipsiz/kayıtsız tespit edilen köpeklerin sahiplerine idari para cezası uygulanacağını bildirdi.
Açıklamada, “7/2008 Hayvanların ve İşletmelerin Tanımlanması ve Kaydı Yasası” altında, sahiplerinin belirlenebileceği şekilde köpeklerin kayıt altına alınması, bu kayıtların ulusal bilgisayarlı bir veri tabanına kayıt edilmesi, başıboş köpek sayısının azaltılması amacıyla 2014 yılında Köpek Kayıt Tüzüğü’nün yürürlüğe girdiğini kaydetti.
İlgili tüzük kurallarına göre köpek besleyen kişilerin, serbest veteriner klinikleri aracılığı ile köpeklerine çip taktırıp Köpek Kayıt Formu doldurtarak kayıt altına almak zorunda olduğu ifade edildi.
Açıklamada özetle şunlar dile getirildi:
“7/2008 Hayvanların ve İşletmelerin Tanımlanması ve Kaydı Yasası’nın 7.maddesinin 1.fıkra kurallarına göre köpeğini çipleyerek kayıt altına almayan kişiler suç işlemiş olurlar ve ¼ asgari ücret oranında idari para cezası ile cezalandırılırlar.
Köpek Kayıt Tüzüğü’nün verdiği yetki ile; Dairemiz tüm ülkede, belediyeler ve polis ekipleri ile birlikte köpek kayıt denetimlerine başlayarak, çipsiz/kayıtsız tespit edilen köpeklerin sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır, ayrıca Köpekler Yasası tahtında ilgili belediyelerin de köpek ruhsatı kontrolü yaparak ruhsatsız tespit edilen köpek sahiplerine yasal işlem başlatılacağı kamuoyuna duyurulur.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 7 ay Önce

Saçmalık... bugüne kadar neredeydiniz???? Birkaç kişinin koyununa kuzusuna sokak köpeği saldırdı diye... siz önce köpeklerini ava götürüp orada bırakan sözde avcılardan hesap sorun!!!!

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473