banner564

‘Düşük faizli uzun vadeli’

Başbakan Üstel, gençlerin ev sahibi olabilmesi için kredi verileceğini açıkladı

‘Düşük faizli uzun vadeli’
banner598

Başbakan Ünal Üstel, gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli, uzun vadeli krediler verileceğini, bu kapsamda hazırlanan kredi paketlerinin ilgili yasalar Meclis'ten geçtikten sonra açıklanacağını belirtti.
Üstel, gençlerin ülkeden gitmemesi için sosyal konut yapılacağını ve alt yapısı tamamlanacak kırsal kesim arazileri dağıtılacağını söyledi. 
Başbakan Ünal Üstel, Meriç ve Balıkesir köylerini ziyaret ederek, dağıtılan kırsal kesim arazilerinin alt yapı çalışmalarındaki son durumu yerinde inceledi. Üstel’e İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un yanı sıra, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri eşlik etti.
İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da, çalışmaların kırsal kesim arazileriyle ilgili geçmişe dönük alt yapı eksikliklerinin giderilmesi kapsamında yapıldığını söyledi.

Yarım projeler tamamlanacak
Başbakan Ünal Üstel, önce yarım projeleri tamamlayıp, ardından yeni projeleri hayata geçirecekleri yönündeki sözlerini yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi.
Meriç köyünde 2011’de dağıtımı yapılan arazilerin altyapıları tamamlanamadığı için gençlerin evlerini yapamadıklarını ifade eden Başbakan Üstel, bu arazilerin altyapılarını tamamlamak için çalıştıklarını kaydetti.
Üstel, tüm kırsal kesim arazilerinin altyapıları tamamlandıktan sonra yeni araziler için proje hazırlanacağını belirterek, Meriç’deki kırsal kesim arazileri için 2 ay önce ihaleye çıkıldığını, altyapı çalışmalarının tamamlanması ardından ileriki günlerde tapuların verilebileceğini söyledi.
Cumhuriyet Meclisi’nde bekleyen bazı yasalar bulunduğuna işaret eden Başbakan Üstel, gençlerin ülkede kalabilmesi için sosyal konut yapılacağını ve yine altyapılarını tamamlayarak kırsal kesim arazileri dağıtılacağını kaydetti.

Kredi paketleri hazır
Başbakan Üstel, gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli ve uzun vadeli krediler verileceğini söyleyerek, bu kapsamda hazırlanan kredi paketlerinin, ilgili yasalar Meclis'ten geçtikten sonra açıklanacağını belirtti. Başbakan Üstel, “Gençleriniz altyapısı tamamlanan yerlerde hemen evlerini yapabilecek” dedi.
Yapacakları sosyal konutlarla ev maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve bundan yararlanacak kişilerin devletin alacağı harç ve vergilerden muaf tutulacağını söyleyen Başbakan Üstel, hem kredi, hem sosyal konut, hem kırsal konut, hem de destek paketlerinde verilecek kredilerde bir tek bankanın faiz alacağını, aradaki faiz farkını da devletin üstleneceğini belirtti.
Başbakan Ünal Üstel, gençlerin 2024 yılında konut sahibi olabilmesi için hükümet programı ve bütçeyi o doğrultuda hazırladıklarını ifade ederek, bunun gibi altyapı projeleriyle sık sık gündeme geleceklerini sözlerine ekledi.
Başbakan Üstel, altyapısı tamamlanacak projelerin bölge halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bakan Oğuz da kırsal kesim arazisi alan gençlerin altyapı olmadan nasıl ev yapacakları yönünde hükümete eleştirileri olduğunu anımsatarak, hükümetin de bu altyapı çalışmalarını tamamlamak için proje başlattığını kaydetti. Kısal kesim arazilerinin altyapı projelerinin tamamlanabilmesi için 2024’te bütçesinde önemli bir kalem ayrıldığına işaret eden Oğuz, yollar tamamlandıktan sonra tapuların verilebilecek duruma geleceğini belirtti.

Amaçlarının kırsaldaki gençlerin kök salması, evlerine ve köylerine sahip çıkması olduğunu belirten Oğuz, kırsaldaki yaşamın kalkınmasının devam etmesinin önemine işaret etti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2024, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473