Eğitim askıya alınsın

banner453

Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yapan KTÖS, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne özel okullardaki durumla ilgili rapor iletti

Eğitim askıya alınsın
banner432
banner480

Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Covid-19 vakaları kontrol alınana kadar özel eğitim okullarında da eğitimin askıya alınmasını talep etti; “Sağlık ve güvenlik önlemleri yetersiz. Eğitimin bu ortamda sürdürülmesi mümkün değil” açıklamasında bulundu.
Sendika yetkilileri, “Karantina, yerel vakaların kontrol altına alınması gibi koşullar yerine getirilmezse okulların açılma süresinin uzayacağından endişeliyiz” dedi.
KTÖS Genel Başkanı Emel Tel, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve yürütme kurulu üyeleri, dün Sağlık Bakanlığı önündeydi.
Sendika yetkilileri, eğitim faaliyetlerine devam eden 6 özel eğitim okulundaki yönetici ve öğretmenlerin, sağlık, eğitim ve güvenlikle ilgili gözlemlerinden oluşan, risklerin ifade edildiği 32 maddelik raporu Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne iletilmek üzere Sağlık Bakanlığı arşivine bıraktı.

İki öğrenci pozitif

banner477
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yaptı.
Elcil, geçtiğimiz Perşembe, 9 Eylül İlkokulu’ndaki öğrencilerde pozitif vaka saptandığını ancak hâlâ okul öğretmenlerine ve çalışanlarına test yapılmadığını, Çatalköy İlkokulu’nda da iki öğrencinin pozitif olduğunu, bunun bilgisini bugün aldıklarını, bu okulda da Sağlık Bakanlığı’nın sürece dahil olmadığını savundu.
“İpin ucu kaçtı. Sağlık ekiplerinin vakalara, temaslılarına yetişmesi mümkün değil. Hükümet sağlıklı kararlar üretemiyor” diyen Elcil, “Eğitime bizim zorumuzla ara verildi. Okullarda görülen vakalar bu karar konusunda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Maviş: Uyarı grevine devam edeceğiz
KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, bir hafta önce yüz yüze eğitimin askıya alındığını, uzaktan eğitime bakanlığın değil öğretmenlerin gayretiyle devam edildiğini söyledi.
Maviş, 6 özel eğitim okulunda öğretmenlerin ve yöneticilerin sağlık, eğitim ve güvenlikle ilgili gözlemde bulunduklarını, bu gözlemler ışığında bir rapor hazırlandığını ifade ederek, “Sağlık ve güvenlik önlemleri yetersiz.  Özel çocukların eğitiminin kesintiye uğramasının doğru olmayacağını, yüz yüze eğitimin yerini de hiçbir şeyin tutmayacağını farkındayız ancak özel eğitime bu ortamda devam edilmesi mümkün değil. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nden talebimiz, vakalar kontrol altına alınana kadar özel eğitim okullarında da eğitimi 1 Ekime kadar askıya almasıdır” dedi.
 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460