banner564

Erhürman: “Kıbrıs sorununda 2024’te bir hareketlilik olacak”

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, 2024’te Kıbrıs sorununda da bir hareketlenme olacağını belirtti.

Erhürman: “Kıbrıs sorununda 2024’te bir hareketlilik olacak”
banner598

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Erhürman, BRT’de değerlendirmelerde bulundu. 2023 yılının Kıbrıs Türk halkının karanlık bir yılı olarak tarihe geçtiğini ifade eden Erhürman, 2024’te “ülkenin gailesini çekmeyen zihniyetten” kurtulmak gerektiğini söyledi ve yoksulluk, yokluk ve göçün Kıbrıs Türk halkının kaderi olmadığına vurgu yaptı.

-“2023, Kıbrıs Türk halkının karanlık bir yılı olarak tarihe geçti”

Sene açılırken bütçenin 3 milyar açık vermesinin beklendiğini anımsatan Erhürman, 3 milyar bütçe açığının gerçekleşmediğini ve artı verdiğini kaydetti. Asgari ücretli için artık ev, araba almanın hayal olduğuna dikkat çeken Erhürman, çarpık bir mali ve ekonomik yapının olduğuna vurgu yaptı.

Ana sınıftan, üniversiteye kadar eğitimin “kan ağladığını” söyleyen Erhürman, yüksek öğretimde ciddi sıkıntıları yaşandığını belirtti. Ders kitaplarıyla ilgili ciddi anlamda “maskaralık” yaşandığını dile getiren Erhürman, sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılardan da söz etti. Vatandaşların kamu sağlık hizmetlerinden yararlanamaz hale geldiğine işaret eden Erhürman, ilaçlarla ilgili yaşanan sıkıntıların devam ettiğini belirtti.

Erhürman, 2023 yılında Kıbrıs sorunu açısından “buz dolabında” bir dönem yaşandığını ifade ederek, iki devletli çözüm tezini “çözümsüzlük çözümdür tezidir” diye niteledi. Tufan Erhürman, “2023, benim açımdan Kıbrıs Türk halkının karanlık bir yılı olarak tarihe geçti. Toprak, mülkiyet ve nüfus üzerinden 2023, bugüne kadar yaşadığımız en karanlık yıllarından biri olarak tarihe geçti” ifadelerini kullandı.

-“2024’te temel hedef bu zihniyetten kurtulmaktır”

Mevcut hükümetin zihniyeti gitmedikçe 2023’ün karanlığının 2024’e yansıyacağını kaydeden Erhürman, 2024’teki temel hedefin, söz konusu zihniyetin gitmesini sağlamak olduğunu belirtti. Tufan Erhürman, “Bu arkadaşların derdi kim bakan olacaktır, memleketin geleceği değil” ifadelerini kullandı.

İki senedir yabancılara mülk satımı meselesini konuştuklarını anımsatan Erhürman, satışların büyük kısmının tapuda devir suretiyle gerçekleşmediğini belirtti. Erhürman, konut piyasasını yabancıların belirlediğini ve trafiğin de keşmekeş olduğunu söyleyerek, “Bizim derdimiz yabancı düşmanlığı değil, buradaki mülkiyet yapısını koruyabilmek” dedi.

Êrhürman, yabancıların tarım arazilerini de almaya devam ettiğini kaydederek, bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı ve bir düzenleme getirilmezse inşaat sektörünün de sürdürülebilirliğinin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.

Kıbrıs sorununda iki eşit devlete dayanan BM şemsiyesi altında bir çözüm formülünün dünyada benzeri olmadığına işaret eden Erhürman, böyle bir şeyin mümkün olmadığını bu tezi savunanların da bildiğini söyledi.

-“Bu memleketin çocuklarıyla ilgili zerre gaileleri yok”

Kıbrıs sorununda 2024’te bir hareketlilik olacağını vurgulayan Erhürman, “Bu hareketlilik bizi nereye taşır, bunu hep birlikte göreceğiz… 2023’teki buz dolabı pozisyonu, 2024’te devam etmeyecek” dedi.

Erhürman, “hükümet” mensuplarının günü birlik yaşadığını, sadece makam-mevki kaygısıyla hareket ettiğini ifade ederek, “Bu memleketin çocuklarıyla ilgili zerre dertleri ve gaileleri yoktur” dedi. Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs’ın kuzeyinde de güneyinde de hakkı olduğuna dikkat çeken Erhürman, siyasi eşitliğin, kendileri için kaçınılmaz bir ilke olduğunun altını çizdi. Crans Montana’da, “masaya tekmeyi” Kıbrıs Rum tarafının attığına işaret eden Erhürman, söz konusu dönemde bunun bütün dünyaya anlatılması gerekildiğine dikkat çekti. Erhürman, “Ama biz kimsenin anlamadığı bir tezle ortaya çıktık ve bizi bu tez, buz dolabına kaldırdı” dedi. Tufan Erhürman, “Yoksulluk, yokluk ve göç, bu halkın kaderi haline getirilmeye çalışılıyor. 2024, bu zihniyetten kurtulma yılıdır” diye ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KKTC
KKTC - 6 ay Önce

HIC birey olmaz,KKTC yoluna devam.

Turkish Power
Turkish Power - 6 ay Önce

Cok beklersin cok umuda yolculuk

Turkish Power
Turkish Power - 6 ay Önce

Yahu insan olarak saygimiz cok da yapma hocam boyle Allah askina

Cemo Efe
Cemo Efe - 6 ay Önce

Türkiye Cumhuriyeti devleti daha çok yatırımla, daha ilgili bir şekilde Kıbrıs Türk devletini desteklemeli ve özel sektörle birlikte Kıbrıs’ı kalkındırmalı. Coğrafyasına uygun yatırımlar için teşvikler verilmeli. (Türkiye’den bir dost)

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474